null

Follow by Email
Facebook
LinkedIn
Instagram
Google+
http://www.burakersoy.com/?page_id=10199
RSS
PINTEREST

Burun Estetiği

Rinoplasti veya estetik burun ameliyatı olarak da adlandırılır.

Ne zaman burun ameliyatını düşünmeli ?

 eğer burnunuzun şekli ya da büyüklüğünden memnun değilseniz
 eğer burnunuzun çok büyük, çok küçük ya da yüzünüzün geri kalanıyla uyumlu olmadığını düşünüyorsanız
 eğer burnunuzun içerisindeki tıkanıklıklar nedeniyle rahat nefes alamıyorsanız
 eğer kemerli bir buruna sahipseniz ya da burnunuzun ucu çok aşağıda, çok yukarıda ya da çok geniş görünüyorsa

Ameliyatın Avantajları

– burnunuzun şekli, açısı ve büyüklüğü düzelecek
– nefes almanızı kısıtlayan yapısal sorunlar ortadan kalkacak
– ameliyat, öz imgenize ve kendinize duyduğunuz güvene ciddi bir katkı sağlayabilir

Ameliyatın (Olası) Dezavantajları

– ameliyatın tipine de bağlı olarak burun tabanında ameliyat izi kalabilir
– eğer ameliyatta greft materyallerinin kullanımına gerek duyulursa, çeşitli deri sorunları ya da deri dokusunda yara gelişimi yaşanabilir
– yeni dış görünüşünüze adapte olmak biraz zaman alabilir

Burun ameliyatı olmaya karar verirken gözönüne alınması gereken en önemli üç avantaj ve dezavantaj bunlardır. Ancak daha detaylı bir değerlendirme ve size özel bir çözüm arayışı için Dr. Ersoy’a danışmanız uygun olacaktır.

Burun ameliyatı için iyi bir aday olup olmadığınızı nasıl anlarsınız ?

Aşağıda, rinoplastiye karar vermenize yol açabilecek sık karşılaşılan nedenler sıralanmıştır:

– burnunuz çok büyük ya da çok küçükse
– burnunuz yüzünüzün geri kalanıyla uyumlu gözükmüyorsa
– burnunuzda ciddi bir eğrilik, şekil bozukluğu ya da düzensizlik mevcutsa
– burnunuzun içi tıkalı ve nefes almanızda sorun yaşamanıza neden oluyorsa
– düzeltilmesini arzu ettiğiniz doğumsal bir bozukluk sözkonusuysa
– ‘mükemmel sonuç’ takıntısına kapılmadan burnunuzun eskisinden daha iyi bir görüntüye kavuşmasını arzu ediyorsanız

Eğer ciddi bir sağlık sorununuz yoksa, genel anlamda pozitif bir yaklaşıma ve gerçekçi beklentilere sahipseniz, bu ameliyat için çok büyük olasılıkla iyi bir aday olduğunuz söylenebilir.

Burun ameliyatı nasıl gerçekleştirilir ?
Anestezi sonrasında gerekli kesiler yapılarak burun çatısını oluşturan kemik ve kıkırdak dokulara erişim sağlanır. Bu kesiler açık ve endonazal (kapalı) olmak üzere iki farklı teknikle gerçekleştirilebilir.

Kemik ve kıkırdak dokuların eksiltilmesi ya da eklenmesi sayesinde, hem burun içerisindeki destekleyici yapılar şekillendirilip güçlendirilir, hem de burnunuzun büyüklüğü ve uzunluğu ayarlanır.

– burun ucunun yeniden şekillendirilmesi için kıkırdaktan elde edilen burun ucu greftleri kullanılır, böylece daha dik, daha uzun, daha kısa ya da daha ince bir burun ucu elde edilebilir
– zamanla burun cildi ve ciltaltı yumuşak doku kendiliğinden yeniden şekillenecek ve altta kalan kemik-kıkırdak burun çatısının şeklini alacaktır
– bazı hastalarda arzu edilen bölgelerde doku hacminin arttırılması amacıyla dolgu ya da yağ greftleri de kullanılabilir

Hangi seçeneklere sahibim ?

İki temel kesi tekniği mevcut: açık yöntem ve kapalı (endonazal) yöntem.

Kesi seçeneklerine ek olarak burnun desteklenmesi ya da yüzeyel düzensizliklerin düzleştirilmesi için de çok çeşitli yöntemler uygulanmaktadır:

– burun septumundan (burun içerisinde ortada yer alan ve bir hava boşluğunu diğerinden ayıran duvar) alınan otolog kıkırdak greftleri, doğal bir sonucun elde edilmesine yönelik en iyi seçenek olarak ön plana çıkmaktadır. Eğer daha önceki bir ameliyatta burun septumundan kıkırdak ve kemik zaten çıkartılmış ise kulak kıkırdağı, kaburga kıkırdağı ve bazen de kafatası kemiği diğer seçenekler olarak sayılabilir.
– her ne kadar katı silikon implantlar burun ameliyatlarında kullanılabiliyorsa da, bu ürünler yabancı materyal olmaları nedeniyle enfekte olabilir ya da burun dokularınızla yeterli etkileşimi sağlayamaması neticesinde daha sonradan çıkartılmaları gerekli görülebilir. İşte bu nedenle eğer yeterli kaynak mevcutsa doğal kıkırdak dokusu en sorunsuz seçenektir.
– dolgular ya da yağ greftleri de burun kontürünü düzleştirmek, deformiteleri yada düzensizlikleri kamufle etmek ya da istenen alanlara hacim kazandırmak amacıyla enjekte edilebilir.

Burun ameliyatımın kesileri ve izleri nasıl olacak ?
Daha önceden de vurgulandığı gibi kesiler iki farklı teknikle yapılabilir:

Açık rinoplasti
Açık teknikte burnun alt kısmında her iki burun deliği arasında ufak bir giriş kesisi yapılır ve bu kesi burnun içerisinde kalan diğer gizli kesilerle birleştirilir.
Açık tekniği savunan cerrahlar burnun tamamen açılabilmesine olanak sağlayan bu teknik sayesinde nazal yapıların daha iyi ortaya konulduğunu ve cerrahi manipülasyonların doğrudan yapılmasının kolaylaştığını ifade etmektedir; Burun tabanındaki küçük yara izi, iyileşme dönemi sonrasında hemen hemen gözle görülemeyecek kadar iyi bir şekilde iyileşmektedir.

Kapalı (endonazal) rinoplasti
Endonazal teknikte tüm kesiler burun deliklerinin içerisinde kalacak şekilde yapılmaktadır. Bu kesiler gizli kaldığı için ameliyat sonrasında dışarıdan görülmeleri de mümkün olmamaktadır.
Kapalı tekniği savunanlar, nazal dokuların daha sınırlı düzeyde diseke edilmesine imkan sağlayan bu yöntem kullanıldığında nazal dokuların dört dörtlük ortaya çıkartılabildiğini ve burun tabanında görünebilir bir iz bırakma riskinin söz konusu olmadığını ifade etmektedir.

Ameliyatlarında her iki tekniği de uygulayabilen Dr. Ersoy, ameliyat edilecek olan burnun mevcut özelliklerine ve yapılması gereken değişikliklere göre bir ön-değerlendirme yaparak bireysel ‘hasta odaklı’ bir yaklaşımla teknik seçimini yapmaktadır.

Muayene Randevunuz
İlk görüşmeniz sırasında estetik beklentilerinizi Dr. Ersoy ile paylaşma fırsatı yakalayacaksınız. Dr. Ersoy sizi ‘rinoplasti ameliyatı adayı’ olarak değerlendirecek ve nazal cerrahinin neler kazandırabileceği hususunda sizi aydınlatacaktır.

Bu görüşmeye gelirken tüm tıbbi öykünüzü doktorunuzla paylaşmaya hazırlıklı olmalısınız. Özellikle şu konularda doktorunuza eksiksiz bilgi vermeniz beklenir:
– daha önceden geçirdiğiniz ameliyatlar
– eskiden geçirilmiş ve halihazırda devam eden tıbbi rahatsızlıklarınız
– alerjiler ve kullanmakta olduğunuz ilaçlar

Tedavi planınız
Hedeflerinize, fiziksel özelliklerinize ve şahsi deneyimlerine bağlı olarak Dr. Ersoy sizinle şu hususlardaki önerilerini paylaşacaktır:
– ameliyatınıza genel bakış
– önceden kendinizi hazırlayabileceğiniz sonuçlar
– ameliyata ilişkin maddi unsurlar
– ameliyata dair riskler ve olası komplikasyonlar
– ameliyatın yapılacağı hastane ve uygulanacak olan anesteziye ilişkin seçenekler
– ameliyat için yapmanız gereken hazırlıklar
– ameliyattan sonra karşılaşabileceğiniz durumlar
– sizin durumunuza benzer olguların öncesi-sonrası fotoğraflarının sizinle paylaşılması ve varsa sorularınızın yanıtlanması

Ameliyat sürecinde sizin de aktif bir rol almanız önem taşır, bu nedenle ilk görüşmenizde özellikle aşağıdaki soruları sorarak cevaplarını almış olmanız yerinde olacaktır:
– Rinoplasti için iyi bir aday mıyım ?
– Aradığım sonuçlar mantıklı ve gerçekçi mi sizce?
– Geçireceğim bu ameliyata ilişkin bana gösterebileceğiniz öncesi-sonrası fotoğraflarınız mevcut mu ?
– Görünür yerde ameliyat izi kalacak mı ? Bu izler nerede olacak ?
– Benim için hangi anesteziyi öneriyorsunuz ?
– Ameliyat masrafları ne kadar olacak ?
– En iyi sonucu elde edebilmem açısından benim de üzerime düşen görevler var mı ?
– Nasıl bir iyileşme dönemi geçireceğim ve normal aktivitelerime ne zaman tam olarak dönebilirim ?
– Bu ameliyatın başlıca riskleri ve komplikasyonları nelerdir ? Komplikasyon gelişirse nasıl bir yol izlenecek ?
– Eğer ameliyatımda elde edilen kozmetik sonuç önceden kararlaştırdığımız hedeflerle örtüşmezse seçeneklerim nelerdir ?

Burun ameliyatına nasıl hazırlanmalıyım ?
Dr. Ersoy size ameliyat öncesi yapmanız gerekenlerle ilgili detaylı bilgi verecek, tüm sorularınızı cevaplandıracak, tıbbi öykünüzü ayrıntılı bir şekilde sorgulayacak ve ameliyata uygunluğunuzu belirlemek amacıyla muayenenizi gerçekleştirecektir.

Ameliyatınızdan önce özellikle şu hususlara dikkat etmeniz önerilir:
– iyileşmenin daha iyi olabilmesi amacıyla ameliyattan en az 6 hafta önce sigaranın bırakılması
– kanamayı arttırabilecek aspirin, anti enflamatuvar ilaçlar ve bazı bitkisel ürünlerin kullanılmaması
– geçireceğiniz ameliyat ne olursa olsun, iyileşmenin sorunsuz olabilmesi açısından ameliyat öncesinde ve sonrasında bol su içmeniz de çok büyük önem taşır

Rinoplasti genellikle günübirlik olarak gerçekleştirilen bir işlemdir. Ameliyattan sonra sizi eve götürecek ve en azından ilk geceyi sizin yanınızda geçirecek bir yakınınızın olması çok önemlidir. Eğer ameliyatınızda burun septumuna da müdahale edilecekse ya da ilk kez burun ameliyatı olmuyorsanız bir geceyi hastanede geçirmeniz gerekebilir.

Burun ameliyatının yapılacağı gün kendimi nelere hazırlamalıyım ?
Rinoplasti ameliyatınız mutlaka tam teşekküllü bir hastanede gerçekleştirilecektir. Rinoplasti operasyonu çoğunlukla 1-3 saat arasında sürmekle birlikte bazen bu süre daha da uzayabilmektedir.

– Cerrahi müdahale sırasında rahatınızı sağlamak amacıyla çeşitli ilaçlar verilecektir.
– Genellikle rinoplasti esnasında genel anestezi uygulanır, ancak bazı durumlarda lokal anestezi ya da intravenöz sedasyon uygulamaları da uygun görülebilir.
– Ameliyat sırasında sağlığınız ve güvenliğiniz açısından kalbinizi, kan basıncınızı, nabzınızı ve kanınız içerisinde dolaşan oksijen miktarını ölçen çeşitli monitörler kullanılacaktır.
– Ameliyatınız bittikten sonra, takibinize derlenme alanında devam edilecektir. Burnunuz iyileşirken yeni şeklin korunması amacıyla burnunuzun dış kısmına bir atel yerleştirilecektir. Yine ek destek sağlamak amacıyla burnunuzun içerisine de nazal tampon konulabilir.

Ameliyat sonrasında sizin talep etmeniz ve Dr. Ersoy’un da uygun görmesi durumunda, kısa bir gözlemleme dönemini takiben aynı gün içerisinde eve gitmeniz mümkündür.

Dr. Ersoy tarafından size, işinize ve normal aktivitelerinize dönmek için ne kadar süre beklemeniz gerektiği anlatılacak, ameliyatı takiben sizinle ve bakıcınızla ameliyat sonrası bakımla ilgili direktifler ayrıntılı olarak paylaşılacaktır.

Rinoplastiden hemen sonra
Ameliyattan sonra burnunuzun üzerine koruyucu olarak bir nazal atel yerleştirilebilir. Bu atel uyurken ve gün içerisinde olası darbelere karşı burnunuzu koruyacaktır. Yine burun ucunuzun hemen altında ufak üçgen bir bandaj olabilir. Ek destek amacıyla burnunuzun içerisinde nazal tampon yerleştirilebilir; bu tamponlar tüm yapıları yerinde tutacak bir iç atel görevi görür ve hava yolunun açık kalmasına yardımcı olur. Çoğu hasta burun içerisine herhangi bir şey yerleştirilmesi fikrinden pek hoşlanmaz, dolayısıyla nazal tampona uyum sağlamak biraz güç olabilir. Dr. Ersoy burun tamponu olarak içerisinden ince bir kanalın geçtiği oluklu silikon tamponları tercih etmektedir, bu sayede tamponlar burun içerisindeyken dahi burundan daha rahat nefes alınması mümkün hale gelmektedir. Yüzünüzde şişlik oluşabilir, burnunuzun ve gözlerinizin etrafında ameliyat sonrasında morluk ve şişlik gelişebilir. Şişliklerin en aza indirgenmesine ve ağrıların hafifletilmesine yardımcı olmak amacıyla Dr. Ersoy soğuk kompres uygulamanızı önerecektir. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün başınızı biraz yüksekte tutmanız ve nispeten fazla hareket ettirmemeniz yerinde olur. Burun ameliyatı sonrası ağrı şikayeti hemen hemen hiç olmamakla birlikte önlem amacıyla size ayrıca bir ağrı kesici reçete edilecektir. Birkaç gün ya da 1 hafta boyunca fiziksel aktivitelerinizi sınırlandırmanız gerekecektir.

Rinoplasti sonrası iyileşme süreci
Dr. Ersoy tarafından size sunulan bakım direktiflerine uymanız hayati önem taşır. Size, karşılaşabileceğiniz normal semptomlar ve komplikasyonlara ilişkin olası belirtiler hakkında da ayrıntılı olarak bilgi verilecektir. İyileşme için geçmesi gereken sürenin farklı bireyler arasında büyük değişkenlik gösterebileceğini unutmamak gerekir. Sportif egzersizlere başlamadan önce birkaç hafta beklemeniz yerinde olur.

İlk iki hafta
Ameliyatınızdan 4-7 gün sonra burnunuzun içerisindeki tamponlar çıkartılacaktır. 7-10 gün içerisinde de burun ateli ve bandajlar alınacaktır. Şişliklerin ve morlukların büyük ölçüde düzelmesi yaklaşık 10-14 günü bulur. İşe ya da okula geri dönüş tarihiniz, işinizin ya da okul aktivitelerinizin ne ölçüde efor gerektirdiğine bağlı olarak belirlenir. İlk üç hafta içerisinde normal aktivitelerin büyük kısmı, egzersizler de dahil olmak üzere serbest hale gelir. Ikınma, eğilme ve ağırlık kaldırma gibi ağır egzersizlerden Dr. Ersoy size izin verinceye kadar kaçınmanız gereklidir.

İlk iki haftadan sonrası
Burnunuzdaki hafif şişlik bir yıla kadar devam edebilir ama çok büyük olasılıkla etrafınızdakiler tarafından fark edilemeyecektir. Burnunuzun ilk birkaç ay boyunca doğrudan güneşe maruz kalmaması daha doğru olur. Eğer burun kemiklerinize müdahale edildiyse yapışkan bant vb özel bir destek olmaksızın gözlük takabilmeniz için birkaç hafta beklemeniz gerekebilir.

Rinoplasti işlemiyle elde edilen sonuçlar kalıcıdır, dolayısıyla ameliyat planı yaparken estetik hedeflerinizin net olması önem taşır. Rinoplasti ameliyatı, büyüme-gelişme dönemini tamamlamış bir burunda gerçekleştirilmelidir; bu gelişim genellikle 16-17 yaş itibarıyla tamamlanmış kabul edilir. Eğer rinoplasti burun gelişimi tamamlanmadan önce yapılırsa, ameliyatla elde edilecek sonuç büyüme gelişmeyle birlikte değişim gösterebilir ve potansiyel sorunların ya da komplikasyonların yaşanmasına yol açabilir.

Estetik plastik cerrahınızla olan ilişkinizi sürekli taze tutun

Gerek güvenliğiniz gerekse en güzel ve sağlıklı sonucun elde edilebilmesi açısından, önceden belirlenmiş zamanlarda ve rinoplasti sonucunuzda herhangi bir değişiklik farkettiğiniz takdirde Dr. Ersoy’un ofisine kontrol ve takip amacıyla uğramanız büyük önem taşır. Herhangi bir sorunuz ya da endişeniz olduğunda Dr Ersoy ile temasa geçmekten çekinmeyiniz.

Rinoplasti operasyonunun maliyeti doktordan doktora ve bulunduğunuz coğrafi bölgeye bağlı olarak büyük değişkenlikler gösterir.

Kozmetik nedenlerle yapılan rinoplasti acil ya da zorunlu bir cerrahi işlem olmadığı için, sigorta tarafından bu harcamalar karşılanmamaktadır. Eğer sadece septum deviasyonu ya da diğer bir yapısal deformitenin düzeltilmesi amacıyla ameliyat planlanıyorsa bu işlem sağlık sigortanızın kapsamı altında olabilir dolayısıyla söz konusu olasılığı doktorunuzla görüşmeniz en doğrusu olacaktır.

Dr. Ersoy, seçiminizi yaparken sadece ameliyat ücretini değil, kalite, eğitim ve deneyimi de baz alarak hareket etmenizi önermektedir.

Neyse ki rinoplastiye bağlı ciddi komplikasyonlara çok nadir olarak rastlanılmaktadır. Rinoplasti ile bağlantılı size özel riskler hakkında, Dr. Ersoy ile olan görüşmeniz sırasında daha ayrıntılı bilgilendirme yapılacaktır.

Her cerrahi müdahale düşük de olsa belirli bir oranda risk taşır. Hemen hemen her türlü ameliyat esnasında karşılaşılabilen potansiyel komplikasyonların içerisinde şunlar sayılabilir:

– anesteziye bağlı yan etkiler
– hematom ya da seroma (cilt altında toplanan ve boşaltılması gerekli görülebilen kan ya da sıvı birikimi)
– enfeksiyon ve kanama
– duyu değişiklikleri (uyuşukluk ya da hassasiyet artışı)
– yara izi oluşumu
– alerjik reaksiyonlar
– daha derin yerleşimli dokuların hasarlanması
– tatmin edici bulunmayan ve ek girişim gerektirebilen ameliyat sonucu

Rinoplastiye spesifik olarak sayılabilecek diğer riskler ise şunlardır:

 bandaj yapılmasına ya da ciltten dışarıya çıkan greft materyallerine (özellikle de eğer yabancı materyallerin kullanımı sözkonusu ise) bağlı cilt sorunları ya da cilt bütünlüğünde bozulmalar
 burun içerisindeki ödeme bağlı burun tıkanıklığı
 burun boşluklarını birbirinden ayıran septum yapısının hasarlanması
 açık yöntem uygulandığında burun tabanında yerleşim gösteren yüzeyden kabarık yara izi

Gerek rinoplasti öncesi gerekse ameliyat sonrası dönemde, plastik cerrahi yeterlik belgesine sahip Dr. Burak Ersoy’un önerilerine ve talimatlarına uyarak belirli bazı risklerin en alt düzeye indirilmesine siz de yardımcı olabilirsiniz.

null

Doç. Dr. Burak Ersoy Hakkında

null

Adınız (*)

E-Posta Adresiniz (*)

Telefon Numaranız

Mesajınız (*)

Aklınıza takılan

tüm sorularınız için…