null

Follow by Email
Facebook
LinkedIn
Instagram
Google+
http://www.burakersoy.com/?page_id=10259
RSS
PINTEREST

Jinekomasti Ameliyatı

Erkekte meme estetiği veya meme küçültme ameliyatı olarak da adlandırılır

Jinekomasti tedavisinde amaç, büyük meme görüntüsü nedeniyle topluluk içerisinde utangaçlık yaşayan erkeklerde meme boyutlarının küçültülmesidir. Küçültme yöntemlerinin içerisinde ‘liposuction’ (vakumla yağ alma), fazlalık oluşturan bez dokusunun çıkartılması ya da eksizyonla liposuction işlemlerinin kombine edilerek uygulanması sayılabilir.

Ne zaman jinekomasti tedavisini düşünmeli ?
• eğer herkesin içerisinde gömleğinizi çıkartmaktan, yüzmekten, sportif faaliyetlere katılmaktan ya da spor salonunda egzersiz yapmaktan çekiniyorsanız
• eğer vücut proporsiyonunuzun düzelmesini arzu ediyorsanız
• eğer meme dokusundaki büyüklük nedeniyle psikolojik açıdan bir rahatsızlık yaşıyorsanız
• eğer sosyal mecralarda kendinize duyduğunuz güvenin artmasını istiyorsanız

Ameliyatın Avantajları
• üzerinizde kıyafetleriniz olsa da olmasa da göğüs hatlarınızın ortaya çıkmasından herhangi bir rahatsızlık duymayacaksınız
• sosyal ortamlarda kendinize olan güveniniz artacak
• ameliyatla elde edilecek sonuç kalıcı olacak

Ameliyatın (Olası) Dezavantajları
• yara izleri içe kapanık bir tavır sergilemenize yol açabilir
• nihai sonuç istediğiniz kadar iyi olmayabilir
• bu ameliyat sonrasında kilo alınması halinde ameliyatla elde edilen başarılı sonuç bozulabilir

Jinekomasti ameliyatı olmaya karar verirken gözönüne alınması gereken en önemli üç avantaj ve dezavantaj bunlardır. Ancak daha detaylı bir değerlendirme ve size özel bir çözüm arayışı için Dr. Ersoy’a danışmanız uygun olacaktır.

Jinekomasti ameliyatı için iyi bir aday olup olmadığınızı nasıl anlarsınız ?
Jinekomasti genellikle ciddi bir sağlık sorunu sebebiyle ortaya çıkmaz; aslını söylemek gerekirse, jinekomasti gelişimine yol açan asıl neden çoğu kez tespit edilememektedir. Ancak bazı tıbbi sorunlar da jinekomastiye yol açabildiği için, ilk adımda bu olasılığın ekarte edilmesi gereklidir.

Aşağıda, jinekomasti ameliyatını olmaya karar vermenize yol açabilecek sık karşılaşılan nedenler ve ameliyata uygun olma kriterleri sıralanmıştır:
• meme görünümünden ya da büyüklüğünden şikayetçi iseniz
• meme dokusundaki büyüklük nedeniyle fiziksel rahatsızlık yaşıyorsanız
• cilt elastikiyetiniz iyi düzeyde ise. Jinekomasti ameliyatının başarılı olabilmesi için, cilt fazlasının cerrahi olarak çıkartılmasını takiben geri kalan cildin yeterli düzeyde kontrakte olarak büzülebilmesi gerekmektedir. Eğer yaşınız 50 ve üzerindeyse, cildinizde ileri düzeyde güneş hasarı gelişmişse, meme bölgenizde çok sayıda deri çatlağı mevcutsa ya da gastrik baypass ameliyatı geçirdiyseniz, iyi bir büzülme elde edebilmek için gerekli olan elastikiyete cildiniz sahip olmayabilir
• meme dokusundaki büyüklük ve sarkmayı toparlamak için öncelikle diyet ve egzersizi denediniz ve yeterli sonucu alamadıysanız
• ciddi düzeyde kilo fazlanız yoksa. Her ne kadar ameliyat ile aşırı kilolu hasta popülasyonuna yardımcı olmak mümkünse de elde edilecek sonuçlar yeterince iyi ve başarılı olamamaktadır. Bu nedenle ameliyat öncesinde ideal vücut ağırlığınızı 15-20 kg’dan fazla aşmamış olmanız gereklidir.
• eğer esrar, steroid gibi zararlı madde bağımlılığınız veya aşırı düzeyde alkollü içecek tüketiminiz yoksa (bu maddelerin jinekomasti gelişimine yol açabildiği öne sürülmektedir)

Eğer ciddi bir sağlık sorununuz yoksa, genel anlamda pozitif bir yaklaşıma ve gerçekçi beklentilere sahipseniz, bu ameliyat için çok büyük olasılıkla iyi bir aday olduğunuz söylenebilir.

Jinekomasti ameliyatı nasıl gerçekleştirilir ?
Jinekomasti ameliyatında hedef, göğüs bölgesini normal erkek meme kontürüne geri kavuşturmak ve meme, areola ve meme ucu bozukluklarını düzeltmektir. Cerrahi seçenekler içerisinde liposuction (vakumla yağ alma), eksizyon (dokuların cerrahi olarak çıkartılması) ve her iki yöntemin kombine edilerek bir arada uygulanması yer almaktadır. Meme bezi dokusu yağ dokusuna kıyasla daha yoğun bir kıvama sahip olması nedeniyle liposuction işlemi için uygun değildir.

• Cerrahi tekniğin tercihi, ameliyat sonrasında cilt fazlalığı kalıp kalmayacağına göre belirlenir. Cildin büzüşerek sıkılaşması orta yaşlı hastalara kıyasla gençlerde daha yüksek oranda gerçekleşmektedir.
• Liposuction yönteminden sonra 2. en sık uygulanan teknik intra-areolar kesidir. Webster kesisi adı verilen bu yöntemde kesi, areola alt yarısının çevresi boyunca yapılır.
• Kesinin uzunluğu vücudunuzun anatomik özelliklerine göre belirlenir.
• İleri evre jinekomastide deri rezeksiyonu (bir organın ya da yapının cerrahi olarak çıkartılması) ve meme ucunun olması gereken yere taşınması (meme ucu transpozisyonu) gerekli olabilir.
• Son yıllarda minimal invazif jinekomasti ameliyatı yöntemleri popülerlik kazanmaktadır. “Çekerek çıkartma tekniği”, areola kenarında yapılan çok ufak bir kesiden (yaklaşık 5 mm) girilerek uygulanır. Liposuction işlemini takiben areola altında kalan bez dokusu kesi içerisinden çekilerek çıkartılır. Bu tekniğin en büyük avantajı, daha küçük bir kesinin kullanılmasıdır ve iyi seçilmiş hastalarda kullanılması önerilmektedir.
• Ultrasonik liposuction yönteminin uygulanması sayesinde jinekomasti tedavisinde elde edilen sonuçlar daha da iyi bir noktaya taşınmıştır. Liposuction-destekli meme küçültme işleminde kan dolaşımı daha hafif düzeyde etkilenmekte, böylece meme ucu ve areola dokularının kanlanması daha stabil seyretmektedir. Ayrıca açık cerrahi rezeksiyona kıyasla bu teknikte ameliyat sonrası komplikasyonlar da daha nadir olarak izlenmektedir. Konvansiyonel liposuction-destekli meme küçültme işlemi, bez dokusunda artışın söz konusu olduğu glandüler jinekomastinin düzeltilmesinde yeterince etkin olamayabilmektedir, bu nedenle Dr. Ersoy bez dokusunun da liposuction işlemiyle çıkartılabilmesini sağlayan özel uçlu liposuction kanüllerini ve artroskopik cerrahide kullanılan kıkırdak traşlayıcı özel endoskopik uçları kullanmaktadır. Bu sayede glandüler jinekomasti tanısı alan hastaların büyük kısmında başarılı ve tatmin edici bir sonuç elde edilebilmektedir.

Hangi seçeneklere sahibim ?
Meme büyüklüğü, meme bezi dokusundan ziyade yağ dokusu fazlalığından (yalancı jinekomasti) kaynaklanıyor olabilir; bu durumda dengeli beslenme, egzersiz ve kilo verme sayesinde belirli bir düzelmenin sağlanması mümkünse de bu gibi yaşam tarzı değişiklikleri sorunu tam olarak ortadan kaldırmak ve göğüs bölgesini ideal görünüme kavuşturmak için yeterli olamamaktadır. Eğer jinekomasti ameliyatını düşünüyorsanız, Dr. Burak Ersoy tarafından sizin fiziksel özelliklerinize uygun olacak en iyi tedavi yaklaşımı belirlenecek ve seçenekleriniz oluşturulacaktır.

Jinekomasti ameliyatımın kesileri ve izleri nasıl olacak ?
Jinekomasti ameliyatına bağlı yara izleri, meme dokunuzun miktarına ve cildinizin elastikiyetine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Nispeten daha büyük meme dokusuna sahip olan ve daha uzun ameliyat izine razı olmak zorunda kalanlar bile genellikle ameliyat sonuçlarını son derece tatmin edici olarak nitelendirmektedirler.

• eğer sadece yağ dokusu içeren nispeten hafif dereceli bir meme büyüklüğü söz konusuysa, yara izleriniz de ufak olacaktır (bir liposuction kanülünün geçişine izin verecek en ufak kesi).
• eğer oldukça büyük ve kadınsı formda bir meme dokusuna sahipseniz, yara izleriniz göğüs kafesiniz boyunca uzanım gösterebilir ancak Dr. Ersoy bu izleri doğal cilt katlantıları içerisine saklamaya özen gösterecektir
• eğer sert kıvamlı bir meme dokusu fazlalılığınız varsa, genellikle ameliyat sonrası areola alt sınırında bir yara izi kalacaktır.
• eğer areolalarınız da büyükse ve küçültülmeleri gerekiyorsa, yara izi areolanızın etrafında çepeçevre olmak durumundadır.

Muayene Randevunuz
İlk görüşmeniz sırasında estetik beklentilerinizi Dr. Ersoy ile paylaşma fırsatı yakalayacaksınız. Dr. Ersoy sizi ‘jinekomasti ameliyatı adayı’ olarak değerlendirecek ve bu ameliyatın size neler kazandırabileceği hususunda sizi aydınlatacaktır.

Bu görüşmeye gelirken tüm tıbbi öykünüzü doktorunuzla paylaşmaya hazırlıklı olmalısınız. Özellikle şu konularda doktorunuza eksiksiz bilgi vermeniz beklenir:
– daha önceden geçirdiğiniz ameliyatlar
– eskiden geçirilmiş ve hali hazırda devam eden tıbbi rahatsızlıklarınız ve ilaç alerjileriniz
– kullanmakta olduğunuz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler
– alkol, tütün ya da uyuşturucu madde kullanımı
– daha önceden geçirdiğiniz noninvazif kozmetik işlemler
– ameliyattan beklentiniz ve sizi jinekomasti ameliyatını olmaya sevkeden temel neden

Dr. Ersoy ayrıca:
– aynaya bakmanızı isteyerek size vücudunuzun neresinde bir düzelme elde etmek istediğinizi sorabilir
– tıbbi kayıtlarınız için fotoğraflarınızı çekebilir, bilgisayar programlarını kullanarak size ameliyatta gerçekleştireceği olası düzeltmeleri gösterebilir
– önceden mevcut sağlık sorunlarınızı ve risk faktörlerinizi de sorgulayarak genel anlamda sağlık düzeyinizi değerlendirebilir
– muayene ederek cildinizin elastikiyetini ölçebilir
– olası seçeneklerinizi gözden geçirerek size bir tedavi planlaması sunabilir
– muhtemel ameliyat sonuçlarını, riskleri ve potansiyel komplikasyonları size açıklayabilir
– uygulanacak olan anestezi tipi hakkında size bilgi verebilir

Tedavi planınız
Hedeflerinize, fiziksel özelliklerinize ve şahsi deneyimlerine bağlı olarak Dr. Ersoy sizinle şu hususlardaki önerilerini paylaşacaktır:
– ameliyatınıza genel bakış
– önceden kendinizi hazırlayabileceğiniz sonuçlar
– ameliyata ilişkin maddi unsurlar
– ameliyata dair riskler ve olası komplikasyonlar
– ameliyatın yapılacağı hastane ve uygulanacak olan anesteziye ilişkin seçenekler
– ameliyat için yapmanız gereken hazırlıklar
– ameliyattan sonra karşılaşabileceğiniz durumlar
– sizin durumunuza benzer olguların öncesi-sonrası fotoğraflarının sizinle paylaşılması ve varsa sorularınızın yanıtlanması

Ameliyat sürecinde sizin de aktif bir rol almanız önem taşır, bu nedenle ilk görüşmenizde özellikle aşağıdaki soruları sorarak cevaplarını almış olmanız yerinde olacaktır:
– Jinekomasti ameliyatı için iyi bir aday mıyım ?
– Aradığım sonuçlar mantıklı ve gerçekçi mi sizce?
– Geçireceğim bu ameliyata ilişkin bana gösterebileceğiniz öncesi-sonrası fotoğraflarınız mevcut mu ?
– Görünür yerde ameliyat izi kalacak mı ? Bu izler nerede olacak ?
– Benim için hangi anesteziyi öneriyorsunuz ?
– Ameliyat masrafları ne kadar olacak ?
– En iyi sonucu elde edebilmem açısından benim de üzerime düşen görevler var mı ?
– Nasıl bir iyileşme dönemi geçireceğim ve normal aktivitelerime ne zaman tam olarak dönebilirim ?
– Bu ameliyatın başlıca riskleri ve komplikasyonları nelerdir ? Komplikasyon gelişirse nasıl bir yol izlenecek ?
– Eğer ameliyatımda elde edilen kozmetik sonuç önceden kararlaştırdığımız hedeflerle örtüşmezse seçeneklerim nelerdir ?

Jinekomasti ameliyatına nasıl hazırlanmalıyım ?
Dr. Ersoy size ameliyat öncesi yapmanız gerekenlerle ilgili detaylı bilgi verecek, tüm sorularınızı cevaplandıracak, tıbbi öykünüzü ayrıntılı bir şekilde sorgulayacak ve ameliyata uygunluğunuzu belirlemek amacıyla muayenenizi gerçekleştirecektir.

Eğer 45 yaşın üzerindeyseniz ya da kalp hastalığınız varsa ameliyat öncesinde EKG incelemesinin yapılması gereklidir. Kalp hastalığı, kan değerlerinizde düşüklük ya da başka bir tıbbi rahatsızlığınız mevcutsa ameliyat olabilmeniz dahiliye doktorunuzun onayına bağlı olacaktır. Kansızlığınızın olması liposuction işlemine uygun olmadığınız anlamına gelir. Eğer Dr. Ersoy tarafından size ameliyat öncesi yaşam tarzı değişiklikleri ve bir kilo hedefini yakalamanız önerilirse, ameliyatta en iyi sonucu elde edebilmek açısından bu önerilere uymanız önem taşır. Hangi ameliyat tekniği uygulanacak olursa olsun, iyileşmenin ve kritik sonuçların sorunsuz bir şekilde sağlanabilmesi açısından bol su tüketimi çok büyük öneme sahiptir.

Ameliyatınızdan önce Dr. Ersoy sizden şu taleplerde bulunabilir:
• Ameliyattan önceki son iki hafta güneş banyosu yapmayın. Göğüs cildinizin bronzlaşması daha belirgin ve kalıcı bir ameliyat iziyle karşılaşma riskini arttırır.
• Nikotin iyileşmeyi bozduğu ve yavaşlattığı için, ameliyattan en az 4 hafta önce sigarayı bırakın. Buna, nikotin içeren diğer ürünler ve nikotin bantları da dahildir.
• Ameliyattan iki hafta önce aspirin içeren tüm ürünleri, kan sulandırıcı ilaçları (ibuprofen, advil vb), E vitamini ve bitkisel ürünleri, sarı kantaron, yeşil çay, gingko ve sarımsak destek ürünleri de dahil olmak üzere kesiniz. Günde bir kez multi-vitamin kullanabilirsiniz.
• Hangi ameliyat tekniği uygulanacak olursa olsun, iyileşmenin sorunsuz bir şekilde sağlanabilmesi açısından ameliyat öncesi ve sonrası bol su tüketimi çok büyük öneme sahiptir.
• Ameliyattan önceki son 1 hafta içerisinde herhangi bir hastalık, soğuk algınlığı ya da göğüs bölgesinde herhangi bir deri enfeksiyonu gelişirse Dr. Ersoy’a mutlaka bilgi veriniz.
• Sizden istenen tüm kan tahlillerini ve diğer branşlardan istenen konsültasyon sonuçlarını mutlaka Dr. Ersoy ile paylaşınız.
• Ameliyatınız sonrasında dinlenmek için kendinize bir haftalık bir boşluk hazırlamanız önerilir; eğer çok yorucu bir işte çalışıyorsanız bu süre 2 haftaya da çıkartılabilir.
• Jinekomasti ameliyatı genellikle günübirlik olarak gerçekleştirilen bir işlemdir. Ameliyattan sonra sizi eve götürecek ve en azından ilk 24 saati sizin yanınızda geçirecek bir yakınınızın olması önerilir. Eğer böyle bir yakınınız yoksa bir geceyi hastanede geçirerek ertesi sabah taburcu olmanız daha uygun bir seçenek olabilir.
• Ameliyattan sonra 3 hafta süreyle özel bir jinekomasti korsesi kullanmanız gereklidir.
• Ameliyattan sonraki ilk 4 hafta süresince rahat giyip çıkartılabilecek, hafif bol t-shirtleri tercih etmeniz önerilir.
• Öncelikli ve önem arzeden işlerinizi ameliyata girmeden tamamlamış olmanız, iyileşme döneminde daha rahat etmeniz açısından önem taşır. Ameliyattan sonra tekrar ağır yük kaldırmak ya da ağır sportif egzersiz yapmak için 4 haftalık bir sürenin geride bırakılması gereklidir.
• Eğer göğüs bölgesini rutin olarak traş ediyorsanız, ameliyattan 2 hafta öncesi ve 6 hafta sonrasını kapsayan 2 aylık bir dönem süresince traşa ara vermeniz önerilir.

Jinekomasti ameliyatının yapılacağı gün kendimi nelere hazırlamalıyım ?
Jinekomasti ameliyatınız mutlaka tam teşekküllü bir hastanede gerçekleştirilecektir. Jinekomasti operasyonu çoğunlukla 1-2 saat arasında sürmekle birlikte bazen bu süre daha da uzayabilmektedir.

– Cerrahi müdahale sırasında rahatınızı sağlamak amacıyla çeşitli ilaçlar verilecektir.
– Genellikle jinekomasti ameliyatı esnasında genel anestezi uygulanır, ancak bazı durumlarda lokal anestezi ya da intravenöz sedasyon uygulamaları da uygun görülebilir.
– Ameliyat sırasında sağlığınız ve güvenliğiniz açısından kalbinizi, kan basıncınızı, nabzınızı ve kanınız içerisinde dolaşan oksijen miktarını ölçen çeşitli monitörler kullanılacaktır.
– Ameliyatınız bittikten sonra, takibinize derlenme alanında devam edilecektir.
– Ameliyat günü rahat ve bol kıyafetler giymeye özen gösterin. Önden düğmeli bir üst ve bol eşofman altı uygun bir tercih olabilir.
– Kullanacağınız korsenin uygun bedende olduğunu ameliyat öncesinde denemeniz ve korsenizi ameliyat günü yanınızda getirmeniz gereklidir.

Ameliyat sonrasında sizin talep etmeniz ve Dr. Ersoy’un da uygun görmesi durumunda, kısa bir gözlemleme dönemini takiben aynı gün içerisinde eve gitmeniz mümkündür.

Dr. Ersoy tarafından size, işinize ve normal aktivitelerinize dönmek için ne kadar süre beklemeniz gerektiğini anlatılacak, ameliyatı takiben size ve bakıcınıza ameliyat sonrası bakımla ilgili direktifler ayrıntılı olarak paylaşılacaktır.

Jinekomasti ameliyatından hemen sonra
• genellikle göğüs bölgenizin pansumanı yapılarak jinekomasti korsesiyle sarılır, bazen ameliyat bölgesine cerrahi dren yerleştirilmesi de gerekli görülebilir.
• İyileşme sürecinizin ilk üç günü kritik önem taşır. Bu süreyi mutlaka evde tam istirahat ederek dinlenmeniz önerilir ancak yatağınızda geçirmeniz şart değildir; oturup TV izlemenizde ve ev içerisinde dolaşmanızda sakınca yoktur.
• Bel ve dirsek hareketlerine izin verilir ancak özellikle ilk günlerde abartılı omuz hareketlerinden kaçınmanız uygun olur. Kolları yana açarak hareket ettirmekte bir sakınca yoktur ancak başınızın üzerine doğru dikey eksende kaldırmamanız önerilir. Hareketlere ilişkin kısıtlamalar hakkında daha ayrıntılı bilgiyi Dr. Ersoy’a danışarak alabilirsiniz.

Anestezinin etkisi geçtiğinde biraz ağrı duyabilirsiniz; reçete edilecek olan ağrı kesiciler sayesinde bu ağrı hızla hafifleyecektir. Eğer çok şiddetli ve uzun süre hiç geçmeden devam eden bir ağrı şikayetiniz olursa Dr. Ersoy’la iletişime geçmeniz önerilir. Yine ameliyat sonrasında göğüste kızarıklık ve şişlikle karşılaşabilirsiniz. Dr. Ersoy tarafından yapılacak kontroller sırasında ağrı, kızarıklık ve şişlik gibi şikayetleriniz de değerlendirilecek ve takip altında tutulacaktır.

İyileşme süreci
Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşmeniz için gereken süre, jinekomasti şikayetinizin ciddiyetine ve size uygulanan ameliyat yöntemine bağlı olarak değişiklik gösterir. Liposuction ve meme bezi dokusu eksizyonunun kombine olarak uygulandığı ortalama bir hasta genellikle bir hafta sonra işine geri dönebilir. Jinekomasti ameliyatını takiben hastalar genellikle nispeten rahat bir iyileşme dönemi geçirmektedirler.

İyileşme döneminde Dr. Ersoy tarafından size aktarılacak tüm bakım direktiflerini eksiksiz olarak yerine getirmeniz büyük önem taşır. Bunların içerisinde korse kullanımı, reçete edildiği takdirde antibiyotik kullanımı ve güvenle gerçekleştirebileceğiniz aktivite tipleri ve düzeylerine ilişkin bilgiler yer alacaktır. Dr. Ersoy ayrıca sizi normal kabul edilecek bulgular ve olası bir komplikasyon gelişiminin göstergeleri hakkında da ayrıntılı olarak bilgilendirecektir. Farklı bireyler arasında iyileşme için gereken sürenin değişkenlikler gösterebileceği unutulmamalıdır.

• Ameliyat sonrası ilk kontrolünüz 5-7 gün sonra yapılacaktır.
• Korseyi ne kadar süreyle kullanmanız gerektiği Dr. Ersoy’un değerlendirmesi doğrultusunda belirlenecekse de bu süre genellikle 3 hafta olarak önerilmektedir.
• Fiziksel egzersizler için Dr. Ersoy’un önerileri doğrultusunda hareket ediniz. Genellikle 2-3 hafta içerisinde hafif aktivitelere başlanılabilir; üst ekstremiteye yönelik aşamalı artan direnç egzersizlerine de 3-6 hafta sonra başlamanız tavsiye edilmektedir.
• Büyük olasılıkla 7-10 gün içerisinde işinize geri dönmeniz mümkün olacaktır.
• İyileşmenin ideal koşullarda gerçekleşebilmesi için ilk 2-3 hafta süresince çok zorlayıcı aktivitelerden kaçınmanız önerilir.
• Ağrı toleransı kişiden kişiye değişir. Birçok hastada ağrı genellikle orta derecede seyretmektedir. Eğer liposuction işlemi çok geniş bir alanda yapılırsa, egzersiz sonrası hissedilene benzer bir ağrı şikayeti gelişebilir. Size Dr. Ersoy tarafından mutlaka bir ağrı kesici reçete edilecek olmakla birlikte, ağrınız olmadığında düzenli olarak ağrı kesici kullanmanıza da gerek olmayacağını unutmayınız.
• Dikiş bölgesi üzerine hava geçirebilen özel cerrahi bantlar yapıştırılacaktır.
• İlk altı hafta süresince morlukların ve şişliklerin tamamen geçmesini beklemeniz ve göğüs bölgenizi doğrudan güneşe maruz bırakmamanız önerilir.
• Güneş ışınları şişliklerin gerilemesini yavaşlatır ve kalıcı renk değişikliklerine yol açabilir. İlk 6 ay içerisinde güneşe maruz kalan dikiş yerlerinde de kalıcı değişikliklerin görülme riski daha fazla olmaktadır.
• Ameliyattan sonra şişlik ve morluk gelişimi normal olarak kabul edilir. Morluk en hafiften en şiddetlisine kadar farklı derecelerde görülebilir. Sadece meme bölgesiyle sınırlı kalabileceği gibi bazen göğsün tamamına ve karın bölgesine de yayılım gösterebilir. Morluklar parlak kırmızı, siyah, mavi, mor ya da bu renklerin kombinasyonları şeklinde görülebilir. İlk 3-4 gün boyunca yoğunluğu artar ve daha sonra yaklaşık bir hafta içerisinde sararak ufalır. Genellikle 2-3 hafta içerisinde tüm renk değişikliği olan alanlar tekrar normale döner.
• Ameliyatların büyük kısmında olduğu gibi jinekomasti ameliyatı sonrasında da kesi yapılan bölgenin çevresindeki alanda duyu azalması farkedilebilir. Bu genellikle ileri düzeyde büyük meme dokusuna sahip olan ve yoğun liposuction gerektiren hastalarda daha sık olarak gözlemlenir. Çoğu hasta bu geçici his kaybını önemsiz olarak nitelendirir. Bölgenin duyusu en geç bir sene içerisinde tekrar normale döner.
• Cilt elastikiyeti azalmış olan bazı hastalarda (en sık olarak yaşı ileri olan hastalarda) ameliyat sonrasında dikkat çeken cilt fazlalıkları ya da cilt katlantıları görülebilir. Bu katlantıların büyük kısmı 6-12 ay içerisinde ciddi düzeyde düzelme sergiler ve gevşek olan cilt genellikle sıkılaşır.
• Erkekte meme küçültme ameliyatını takiben areolanın tamamında kendiliğinden büzülme gözlemlenir. Areolanın çapı bu sayede ameliyat öncesine kıyasla %10-50 oranında kısalır. Genellikle bu durum ciddi miktarlarda glandüler doku çıkartıldığı zaman gözlemlenmektedir.
• Sabırlı olunuz. Şişliklerin gerilemesi ve nihai sonucu görebilmeniz için üç ay ya da daha fazla sürenin geçmesi gerekli olabilir.

Vücut ağırlığınızda belirgin bir değişiklik yaşanmadığı sürece jinekomasti ameliyatıyla elde edilen sonuçlar kalıcı olmaktadır. Eğer jinekomasti gelişimine çeşitli ilaçların ya da anabolik steroidlerin kullanımı yolaçtıysa, bu ilaçları kullanmaya devam etmeniz halinde jinekomasti nüksedebilir.

Estetik plastik cerrahınızla olan ilişkinizi sürekli taze tutun
Gerek güvenliğiniz gerekse en güzel ve sağlıklı sonucun elde edilebilmesi açısından, önceden belirlenmiş zamanlarda ve ameliyat sonucunuzda herhangi bir değişiklik farkettiğiniz takdirde Dr. Ersoy’un ofisine kontrol ve takip amacıyla uğramanız büyük önem taşır. Herhangi bir sorunuz ya da endişeniz olduğunda Dr Ersoy ile temasa geçmekten çekinmeyiniz.

Jinekomasti ameliyatının maliyeti doktordan doktora ve bulunduğunuz coğrafi bölgeye bağlı olarak büyük değişkenlikler gösterir.

Kozmetik nedenlerle yapılan jinekomasti ameliyatı acil ya da zorunlu bir cerrahi işlem olmadığı için, sigorta tarafından bu harcamalar karşılanmamaktadır. Ameliyat masraflarını belirleyen en önemli unsur, jinekomasti rahatsızlığının ciddiyeti ve doktorunuzun kullanacağı ameliyat tekniğidir. Bazı koşullar sağlandığı takdirde jinekomasti rahatsızlığına ilişkin sağlık raporu çıkartılması ve sağlık güvencesinden faydalanılması mümkün olabilmektedir. Yasal düzenlemeler hakkında bilgi sahibi olmak açısından söz konusu olasılığı doktorunuzla görüşmeniz en doğrusu olacaktır.

Dr. Ersoy, seçiminizi yaparken sadece ameliyat ücretini değil, kalite, eğitim ve deneyimi de baz alarak hareket etmenizi önermektedir.

Neyse ki jinekomastiye bağlı ciddi komplikasyonlara çok nadir olarak rastlanılmaktadır. Jinekomasti ameliyatı ile bağlantılı size özel riskler hakkında, Dr. Ersoy ile olan görüşmeniz sırasında daha ayrıntılı bilgilendirme yapılacaktır.

Her cerrahi müdahale düşük de olsa belirli bir oranda risk taşır. Hemen hemen her türlü ameliyat esnasında karşılaşılabilen potansiyel komplikasyonların içerisinde şunlar sayılabilir:
– anesteziye bağlı yan etkiler
– hematom ya da seroma (cilt altında toplanan ve boşaltılması gerekli görülebilen kan ya da sıvı birikimi)
– enfeksiyon ve kanama
– duyu değişiklikleri (uyuşukluk ya da hassasiyet artışı)
– yara izi oluşumu
– alerjik reaksiyonlar
– daha derin yerleşimli dokuların hasarlanması
– tatmin edici bulunmayan ve ek girişim gerektirebilen ameliyat sonucu

Jinekomasti ameliyatına spesifik olarak sayılabilecek diğer riskler ise şunlardır:
– bacaklarda veya akciğerde kan pıhtısı oluşumu

Gerek jinekomasti ameliyatı öncesi gerekse ameliyat sonrası dönemde, plastik cerrahi yeterlik belgesine sahip Dr. Burak Ersoy’un önerilerine ve talimatlarına uyarak belirli bazı risklerin en alt düzeye indirilmesine siz de yardımcı olabilirsiniz.

null

Doç. Dr. Burak Ersoy Hakkında

null

Aklınıza takılan tüm sorularınız için…

Adınız (*)

E-Posta Adresiniz (*)

Telefon Numaranız

Mesajınız (*)