null

Follow by Email
Facebook
LinkedIn
Instagram
Google+
http://www.burakersoy.com/?page_id=10282
RSS
PINTEREST

Estetik Meme Küçültme Ameliyatı

Redüksiyon mamaplasti ameliyatı olarak da adlandırılır

Meme küçültme ameliyatında amaç, meme boyutlarını ufaltıp yeniden şekillendirerek vücudun geri kalanıyla uyumlu hale getirmek ve fiziksel anlamda yol açtığı sıkıntıyı ortadan kaldırmaktır. Hastalar tarafından sık olarak talep edilen bu uygulama hem dış görünüşünüze olumlu bir katkı sağlamakta hem de büyük meme dokusunun oluşturduğu fiziksel ve emosyonel yükü hafifletmektedir.

Ne zaman meme küçültme ameliyatını düşünmeli ?
• eğer memeleriniz vücudunuza kıyasla çok büyük boyutlarda ise ve boyun, sırt ve omuz ağrılarına yol açıyorsa
• eğer memeleriniz ağır, meme ucu ve areola (meme ucunu çeviren renkli cilt adası) yere bakıyorsa
• eğer memelerden biri diğerinden çok daha büyük ise
• eğer memelerinizin büyük görünümü sizin mutsuz ve utangaç olmanıza yol açıyorsa

Ameliyatın Avantajları
• Memeleriniz daha sıkı ve oransal anlamda vücudunuzla daha iyi bir uyum içerisinde olacak
• Ameliyat sayesinde boyun, sırt ve omuz ağrılarınız hafifleyecek, nefes almanız ve egzersiz yapmanız kolaylaşacak
• Kıyafetleriniz vücudunuza daha iyi oturacak ve dış görünüşünüz kendinize güveninizi arttıracak

Ameliyatın (Olası) Dezavantajları
• Meme ucu ve areola gibi bazı bölgelerde his azalması yaşanabilir
• Bazı hastalar her iki meme ve meme uçları arasında hafif bir asimetrinin mevcut olduğundan şikayetçi olabilir.
• Emzirmeyle alakalı sorun yaşanabilir.

Estetik meme küçültme ameliyatı olmaya karar verirken göz önüne alınması gereken en önemli üç avantaj ve dezavantaj bunlardır. Ancak daha detaylı bir değerlendirme ve size özel bir çözüm arayışı için Dr. Ersoy’a danışmanız uygun olacaktır.

Meme küçültme ameliyatı için iyi bir aday olup olmadığınızı nasıl anlarsınız ?
Meme küçültme talebiyle doktora başvuran kadınlarda sıklıkla doğum yapma öyküsü, kilo fazlalığı, büyük ve vücutla orantısız meme gelişimine yatkınlık ya da östrojen hassasiyeti saptanmaktadır. Büyük meme öyküsü çoğu kez aile içerisinde tekrarlayan bir hadise olup anneden ve anneanneden kalıtsal olarak yeni jenerasyonlara aktarılmaktadır.

Aşağıda, redüksiyon mamaplasti ameliyatını olmaya karar vermenize yol açabilecek sık karşılaşılan nedenler sıralanmıştır:
• sırt ağrısı, boyun ağrısı ya da memelerin alt kısmında cilt iritasyonu geliştiyse
• nefes alıp vermede zorlanıyorsanız ve omuzlarınızda sütyen askılarının basısına bağlı girintiler oluştuğunu farkediyorsanız
• postürünüz bozulduysa ya da aşırı ağır meme dokusu nedeniyle memelerinizde ve üst göğüs kafesinizde yer yer uyuşuk alanlar mevcutsa
• üzerine uyacak elbise ve bluz bulmakta çok zorlanıyorsanız
• memelerinizin büyük görünümü nedeniyle çok mutsuzsanız
• sağlığınız yerinde, aktif bir hastalığınız ya da bilinen tıbbi bir rahatsızlığınız yoksa
• ameliyat sonuçlarına ilişkin gerçekçi beklentilere sahipseniz. Beklentilerinizi Dr. Ersoy ile açık bir şekilde konuşabilmeniz, gerçekçi bir yaklaşımla ulaşılabilir sonuçların ne olduğunu anlamanız açısından da önem taşır
• cildiniz yeterli elastikiyete sahipse ve ameliyat sonrası ilk sıkılığına geri dönebilecekse
• mental ve emosyonel açıdan dengeli bir yapıya sahipseniz. Meme küçültme ameliyatının iyileşme dönemini sorunsuz atlatabilmek için sabırlı ve dengeli bir yapıda olmak gereklidir.
• meme gelişiminin tamamlandığı yaşı geride bırakmış olmanız halinde
• çocuk doğurma ve emzirme dönemlerini geride bıraktıysanız; zira bu iki fizyolojik dönem memelerin büyüklüğü ve şekli üzerinde ciddi ve önceden kestirilemeyen etkiler oluşturabilir. Ne olursa olsun, birçok kadın doğum yapmadan önce meme küçültme ameliyatı olmaya karar vermekte ve sonradan gelişebilecek değişikliklerin ileriki dönemlerde çözümlenebileceğini düşünmektedir. Eğer ilerde emzirme planlarınız mevcutsa bu konuyu mutlaka Dr. Ersoy ile konuşmanız gereklidir.

Mamogramda düzensiz sınırlı lezyon öyküsü, tanısı konmamış kitleler, ağır obezite, diyabet, yara iyileşme bozuklukları, hali hazırda emzirmenin sürüyor oluşu, sigara, pıhtılaşma bozuklukları veya bu durumlara ait ailede pozitif öykünün olması, kalp ve dolaşım bozuklukları meme küçültme ameliyatı için kontraendikasyon olarak kabul edilir.

Eğer ciddi bir sağlık sorununuz yoksa, genel anlamda pozitif bir yaklaşıma ve gerçekçi beklentilere sahipseniz, bu ameliyat için çok büyük olasılıkla iyi bir aday olduğunuz söylenebilir.

Meme küçültme ameliyatı nasıl gerçekleştirilir ?
Dr. Ersoy genellikle 3 ile 5 saat arasında süren meme küçültme ameliyatlarını tam teşekkülü bir hastanede gerçekleştirmektedir. Çoğunlukla aynı gün içerisinde ya da ertesi sabah taburcu olmak mümkündür. Ameliyat sırasında fazlalık oluşturan meme dokusu, yağ ve cilt çıkartıldıktan sonra meme ucu ve areola daha yüksek bir noktaya taşınır, bazen areola çapının ufaltılması gerekli görülebilir. Meme ucu hizzasının üzerinde ve iki yanında kalan deri ve dokular bir araya getirilerek meme şekillendirilir. Koltuk altına uzanan kısımda doku fazlalığı olduğu takdirde liposuction işlemi uygulanabilir.

• Dr. Ersoy ameliyat öncesinde cerrahi bir markör kullanarak göğüs bölgesinde kesilerin olacağı yerleri işaretleyecektir. Ameliyat masasına sırtüstü uzandığınızda memelerin şekli ve konumu değişiklik göstereceği için bu çizimlerin ameliyat öncesinde siz ayakta dururken yapılması büyük önem taşır.
• Dr. Ersoy meme küçültme ameliyatlarını genel anestezi altında gerçekleştirmektedir.
• Size uygulanacak olan kesi tekniği, memelerinizin büyüklüğüne, sarkma derecesine ve meme ucu-areola kompleksinin nerede yer almakta olduğuna göre belirlenir. Teknik ne olursa olsun gereğinden büyük bir areolanın ufaltılması her zaman için mümkündür. Yeni areola boyutları belirlenirken ‘areolatom’ ya da ‘kurabiye kalıbı’ adı verilen sirküler bir kalıp kullanılır. Bu kalıbın çapı 38 mm ile 45 mm arasında değişebilir. Nispeten sık olarak uygulanan kesi teknikleri aşağıda sıralanmıştır:
◦ Mikroinsizyon: Yağlı olup (fibröz olmayan) sarkma olmayan memelerde kullanılır ve meme liposuction yardımıyla ufaltılır. Küçük kesiler sayesinde liposuction kanülleri meme içerisine sokulur.
Periareolar insizyon: sadece areolaların sınırında yapılan çepeçevre bir kesidir.
Anahtar deliği (‘lolipop’) insizyon: areola sınırından çepeçevre başlayarak meme alt-katlantısına doğru dik uzanım gösteren bir kesidir.
Çapa insizyon: Genel anlamda plastik cerrahlar tarafından en sık olarak kullanılan tekniktir ve üç farklı kesiden oluşur. İlk kesi areola etrafında çepeçevre olarak yapılır; ikinci kesi areoladan meme alt-katlantısına doğru dik uzanım gösterir ve meme katlantısı boyunca uzanan üçüncü kesiyle birleşir.
• Fazlalık oluşturan meme cildi ve yağ dokusu bistüri ve/veya koter yardımıyla çıkartılır Eğer memeler arasında bir asimetri mevcutsa, her bir memeden çıkartılacak olan doku miktarı da buna paralel bir fark gösterir. Daha sonra geride kalan cilt ve yağ dokusu yeniden şekillendirilerek ideal meme biçimi elde edilir ve meme ucu-areola kompleksi daha yukarıya (olması gereken yere) taşınır.
• Olguların büyük kısmında, meme içerisinde biriken sıvıların vücuttan uzaklaştırılabilmesi amacıyla drenler kullanılır.
• Daha sonra derinden yüzeyele doğru her bir doku katmanı dikilerek meme kesileri kapatılır. Dr. Ersoy ve ekibinin birincil hedefi, mümkün olan en güzel ve doğal görünümlü sonucu elde etmenize yardımcı olmak ve ameliyat deneyiminizi en rahat ve konforlu şekilde geçirmenizi sağlamaktır.

Hangi seçeneklere sahibim ?
Memelerinizin boyutu, biçimi ve küçültülmesine ilişkin özel talepleriniz, Dr. Ersoy’un sizin için en uygun ameliyat tekniğini belirlemesine yardımcı olacaktır. Bazı olgularda areolanın alt sınırından meme alt-katlantısına uzanan dik kesiyi ya da meme alt-sınırı boyunca uzanan yatay kesiyi (çapa insizyonunun tipik bileşenleri) kullanmadan ameliyatı gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Nadiren, memelerin aşırı düzeyde büyük olduğu olgularda meme ucu ve areolanın geçici bir süre için vücuttan tamamen ayrılması ve ameliyatın son aşamasında yeni yerine adapte edilmesi gerekmektedir. Böyle bir durumda, istediğiniz meme boyutlarına kavuşabilmek için meme ucunun hissedebilme özelliğini ve emzirme fonksiyonunu gözden çıkartmaya razı olmanız beklenmektedir. Sadece belli kriterlere uyan seçilmiş hastalarda uygulanabilen bir diğer meme küçültme yöntemi de tek başına liposuction tekniğinin kullanılmasıdır.

Liposuction ile meme küçültme
Eğer memelerinizde yağ fazlalığı ön plandaysa, hafif-orta dereceli bir küçültme yeterli olacaksa ve düzeltilmesi gereken bir sarkma yoksa liposuction ile meme küçültme işlemi uygun bir tercih olabilir. Aşağıdaki hususların gözden geçirilmesi önerilir:
• Ciddi düzeyde küçültmeye ihtiyacı olan ancak yara izlerini ya da duyu kaybını kabul etmeyen ve memede bir miktar sarkmanın gelişmesine razı olan hastalar için liposuction ile kabul edilebilir bir sonuç elde etmek mümkündür.
• Menopozun başlamasıyla birlikte meme dokusunun yerini yavaş yavaş yağ dokusu alır; dolayısıyla menopoza girmiş kadın hastalar sadece liposuction ile gerçekleştirilen meme küçültme işlemi için en uygun adaylar arasındadır.
• Memesi içerisinde fibröz doku ve minimal düzeyde yağ dokusu saptanan hastalar bu işlem için iyi bir aday değildir.
• Ptoz (sarkma), yetersiz cilt elastikiyeti ve düşük konumlanmış meme ucu gibi durumların varlığı da kontraendikasyon olarak kabul edilir.
• Sadece liposuction uygulanarak en fazla bir ‘cup’ (bone) ölçüsü kadar olan asimetri düzeltilebilir.
• Memeye uygulanan liposuction işlemini takiben cilt elastikiyet özelliğine bağlı olarak büzüşür ve meme kontüründe belirli bir oranda dikleşme sağlanır.

Meme küçültme ameliyatımın kesileri ve izleri nasıl olacak ?
Bu izler Dr. Ersoy tarafından sizin için uygun görülecek kesi tipine bağlı olarak değişmektedir. Bazı kesiler doğal meme hatları içerisinde gizlenebilmekte bazı kesiler ise meme yüzeyinde görünür halde kalmaktadır. Her ne kadar ameliyata ait kesi izleri kalıcı olsa da çoğunlukla zaman içerisinde bu izlerin rengi solmakta ve belirginliği hatırı sayılır ölçüde azalmaktadır. Dr. Ersoy izlerinizi gizlemek ve minimuma indirgemek için tüm özeni göstermekte, her zaman için istenen ameliyat sonucunu mümkün olan en kısa izi bırakarak elde etmeyi hedeflemektedir. Ameliyat esnasında dokulara hassas davranmak ve özel dikiş tekniklerini kullanmak da izlerin en aza indirgenmesinde rol oynayan diğer önemli faktörlerdir.

Muayene Randevunuz
İlk görüşmeniz sırasında estetik beklentilerinizi Dr. Ersoy ile paylaşma fırsatı yakalayacaksınız. Dr. Ersoy sizi ‘meme küçültme ameliyatı adayı’ olarak değerlendirecek ve bu ameliyatın size neler kazandırabileceği hususunda sizi aydınlatacaktır. Dr. Ersoy beklentilerinizi öğrendikten sonra ihtiyaçlarınız doğrultusunda size kol germe, liposuction ya da üst vücut toparlama gibi çeşitli ek ameliyatları önerebilir.

Daha sonra Dr. Ersoy gerekli ölçüm, muayene ve fotoğraflama işlemlerini gerçekleştirerek tıbbi kayıtlarınızı oluşturacaktır. Özellikle şu hususların değerlendirilmesi gereklidir:
• memelerinizin mevcut büyüklüğü ve biçimi
• arzu ettiğiniz meme büyüklüğü ve biçimi
• meme dokunuzun kalite ve kantite bazında değerlendirilmesi
• cildinizin kalitesi
• meme ucu ve areolanızın mevcut konumu

Bu görüşmeye gelirken tüm tıbbi öykünüzü doktorunuzla paylaşmaya hazırlıklı olmalısınız. Özellikle şu konularda doktorunuza eksiksiz bilgi vermeniz beklenir:
• eskiden geçirilmiş ve hali hazırda devam eden tıbbi rahatsızlıklarınız
• ilaç alerjiniz ve hali hazırda kullanmakta olduğunuz ilaçlar
• daha önceden almış olduğunuz medikal tedaviler
• önceden geçirilmiş ameliyatlar ve meme biyopsileri
• ailenizde meme kanseri öyküsü olup olmadığı
• yakın tarihli mamogram sonucunuz

Eğer ciddi düzeyde kilo vermeyi planlıyorsanız bu düşüncenizi mutlaka Dr. Ersoy ile paylaşmanız gereklidir. Dr. Ersoy sizden ameliyata girmeden önce kilonuzu sabit tutmanızı talep edebilir.

Eğer gelecekte hamilelik planlıyorsanız bu konuyu Dr. Ersoy ile görüşmeniz önerilir. Gebelik meme büyüklüğünde önceden kestirilemeyecek şekilde bir değişikliğe yol açabilir ve meme küçültme ameliyatında elde ettiğiniz uzun vadeli sonuçları olumsuz yönde etkileyebilir.

Tedavi planınız
Hedeflerinize, fiziksel özelliklerinize ve şahsi deneyimlerine bağlı olarak Dr. Ersoy sizinle şu hususlardaki önerilerini paylaşacaktır:
• ameliyatınıza genel bakış
• önceden kendinizi hazırlayabileceğiniz sonuçlar
• ameliyata ilişkin maddi unsurlar
• ameliyata dair riskler ve olası komplikasyonlar
• ameliyatın yapılacağı hastane ve uygulanacak olan anesteziye ilişkin seçenekler
• ameliyat için yapmanız gereken hazırlıklar
• ameliyattan sonra karşılaşabileceğiniz durumlar
• sizin durumunuza benzer olguların öncesi-sonrası fotoğraflarının sizinle paylaşılması ve varsa sorularınızın yanıtlanması

Ameliyat sürecinde sizin de aktif bir rol almanız önem taşır, bu nedenle ilk görüşmenizde özellikle aşağıdaki soruları sorarak cevaplarını almış olmanız yerinde olacaktır:
• Meme küçültme ameliyatı için iyi bir aday mıyım ?
• Aradığım sonuçlar mantıklı ve gerçekçi mi sizce?
• Geçireceğim bu ameliyata ilişkin bana gösterebileceğiniz öncesi-sonrası fotoğraflarınız mevcut mu ?
• Görünür yerde ameliyat izi kalacak mı ? Bu izler nerede olacak ?
• Benim için hangi anesteziyi öneriyorsunuz ?
• Ameliyat masrafları ne kadar olacak ?
• En iyi sonucu elde edebilmem açısından benim de üzerime düşen görevler var mı ?
• Nasıl bir iyileşme dönemi geçireceğim ve normal aktivitelerime ne zaman tam olarak dönebilirim ?
• Bu ameliyatın başlıca riskleri ve komplikasyonları nelerdir ?
• Komplikasyon gelişirse nasıl bir yol izlenecek ?
• Eğer ameliyatımda elde edilen kozmetik sonuç önceden kararlaştırdığımız hedeflerle örtüşmezse seçeneklerim nelerdir ?

Estetik meme küçültme ameliyatına nasıl hazırlanmalıyım ?
Dr. Ersoy size ameliyat öncesi yapmanız gerekenlerle ilgili detaylı bilgi verecek, tüm sorularınızı cevaplandıracak, tıbbi öykünüzü ayrıntılı bir şekilde sorgulayacak ve ameliyata uygunluğunuzu belirlemek amacıyla muayenenizi gerçekleştirecektir.

Sizden ameliyat öncesinde mamogram (40 yaşın üzerindeyseniz), elektrokardiyogram (EKG) ya da akciğer filmi çektirmeniz istenebilir. Eğer Dr. Ersoy tarafından size ameliyat öncesi yaşam tarzı değişiklikleri ve bir kilo hedefini yakalamanız önerilirse, ameliyatta en iyi sonucu elde edebilmek ve komplikasyon riskini minimuma indirgemek açısından bu önerilere uymanız önem taşır.

Ameliyatınızdan önce Dr. Ersoy sizden şu taleplerde bulunabilir:
• Kanamayı arttıran aspirin, çeşitli anti-enflamatuvar ilaçlar ve bazı bitkisel ürünleri ameliyat öncesi kullanmamaya dikkat ediniz.
• Nikotin iyileşmeyi bozduğu ve yavaşlattığı için, ameliyattan en az 4 hafta önce sigarayı bırakın.
• Hangi ameliyat tekniği uygulanacak olursa olsun, iyileşmenin sorunsuz bir şekilde sağlanabilmesi açısından ameliyat öncesi ve sonrası bol su tüketimi çok büyük öneme sahiptir.
• Alkol tüketiminizi haftada 2-3 kadehin altında tutun.
• Ameliyat öncesinde buzdolabınızda proteinden zengin sodyumdan fakir yiyecekler, taze meyve ve sebzeler ve bol miktarda kafeinsiz meşrubat ve su stoklayın. İyileşme döneminde tuzlu yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
• İyileşme döneminde kol hareketlerinizde kısıtlılık yaşayabilirsiniz dolayısıyla bu dönemde ihtiyaç duyacağınız her şeyi rahatça erişebileceğiniz bir yerde (başınızın üzerinde ya da yere çok yakın olarak değil, tezgah düzeyinde) muhafaza edin.
• İyileşmeniz için en kritik nokta, bu dönemde Dr. Ersoy tarafından belirtilen uyarı ve kurallara istisnasız bir şekilde uyum göstermenizdir. Eğer 5 yaşından küçük bir çocuğunuz varsa ilk 1-2 hafta süresince onunla ilgilenecek birisine ihtiyacınız olacaktır. Bu 2 hafta süresince ağır bir yük taşımamanız, araba kullanmamanız ve ev temizliği yapmamanız gereklidir.
• Ameliyatı izleyen ilk günlerde ve ödemleriniz belirgin düzeyde olduğu müddetçe belinizden yaklaşık 25-45 derecelik bir açıyla yarı oturur pozisyonda dinlenin ve uyuyun. Bu pozisyonu sırtınızın arkasına koyacağınız yastıklarla ya da katlanabilir koltukla sağlayabilirsiniz.
• Ameliyat sonrası ilk 2-3 hafta süresince sıcak banyo ve saunadan uzak durun.
• Ameliyat sonrası ilk günlerde giyeceğiniz kıyafetleri belirleyin ve önden düğmeli giysileri tercih edin. Terlik ya da sandalet gibi öne eğilmenize gerek olmadan giyebileceğiniz ayakkabıları kullanın.

Estetik meme küçültme ameliyatı genellikle günübirlik olarak uygulanan bir işlemdir. Mutlaka ameliyat sonrası sizi eve götürecek ve ilk gece yanınızda kalacak bir refakatçinizin olması önerilir.

Meme küçültme ameliyatının yapılacağı gün kendimi nelere hazırlamalıyım ?
Meme küçültme ameliyatınız mutlaka tam teşekküllü bir hastanede gerçekleştirilecektir. Dr. Ersoy, ameliyat planınızın detaylarını da baz alarak yaklaşık operasyon süresi hakkında size bilgi verecektir.
• Ameliyat öncesinde özel bir antibakteriyel sabunla yıkanmanız sizden istenebilir.
• Ameliyat sabahı üzerinizde kozmetik malzeme (tırnak ojesi dahil), losyon, parfüm ya da benzeri ürünlerin olmaması gerektiğini unutmayınız.
• Yanınızda ameliyat sonrası kullanmak üzere önden düğmeli rahat bir üst giysi ve terlik getirmeniz önerilir.
• Sadece en önemli eşyalarınızı (kimlik belgesi, sigorta kartı, cep telefonu vb) yanınıza alarak takılarınız başta olmak üzere diğer tüm kişisel eşyalarınızı evde bırakmanız önerilir.
• Cerrahi müdahale sırasında rahatınızı sağlamak amacıyla size çeşitli ilaçlar verilecektir.
• Genellikle redüksiyon mamaplasti ameliyatı esnasında genel anestezi uygulanır, ancak bazı durumlarda lokal anestezi ya da intravenöz sedasyon uygulamaları da uygun görülebilir.
• Ameliyat sırasında sağlığınız ve güvenliğiniz açısından kalbinizi, kan basıncınızı, nabzınızı ve kanınız içerisinde dolaşan oksijen miktarını ölçen çeşitli monitörler kullanılacaktır.
• Dr. Ersoy ameliyatınızdan önce sizinle ana hatlarını paylaştığı cerrahi plana uygun olarak hareket edecektir. Ancak ameliyat başladıktan sonra Dr. Ersoy en iyi sonucu elde etmek için çeşitli teknikleri kombine etmeye ya da ilk belirlediği tekniği değiştirmeye karar verebilir. Bu konuda rahat olmanız ve söz konusu kararları almada Dr. Ersoy’a güven duymanız büyük önem taşır.
• Ameliyatınız bittikten sonra, takibinize derlenme alanında devam edilecektir.
• Ameliyatınızın bitiminde hafif bir pansumanı takiben size özel bir cerrahi sütyen giydirilecektir.
• Eğer drenlerinizle birlikte taburcu edilmeniz söz konusu ise, günlük dren boşaltımı ve takibini yapabilecek konumda olmanız ya da size bu desteği sağlayacak bir yakınınızın hazır bulunması gereklidir.

Ameliyat sonrasında sizin talep etmeniz ve Dr. Ersoy’un da uygun görmesi durumunda, kısa bir gözlemleme dönemini takiben aynı gün içerisinde eve gitmeniz mümkündür.

Dr. Ersoy tarafından size, işinize ve normal aktivitelerinize dönmek için ne kadar süre beklemeniz gerektiği anlatılacak, ameliyatı takiben sizinle ve bakıcınızla ameliyat sonrası bakımla ilgili direktifler ayrıntılı olarak paylaşılacaktır.

Meme küçültme ameliyatından hemen sonra
• Eğer genel anestezi aldıysanız hafif kafa karışıklığı içerisinde uyanabilirsiniz.
• Üst göğüs bölgenizi saran cerrahi bir pansumanınız ve büyük olasılıkla her bir memeniz için ayrı ayrı konulmuş birer dreniniz olduğunu göreceksiniz.
• Kan dolaşımına yardımcı olması için size varis çorabı giydirilmiş olabilir. Ayağa kalkıp yürümeye başlayıncaya kadar bu çoraplar üzerinizde kalacaktır.
• Kendinizi çok rahat hissetmeyebilirsiniz ancak size verilen ilaçlar sayesinde ağrı duymamanız sağlanacaktır.
• Hastane odanızda birkaç saat gözlemlendikten sonra büyük olasılıkla taburcu izin verilir, ancak evde de ilk günler boyunca size yardımcı olacak bir yakınınızın bulunması gereklidir.
• Taburculuğunuz öncesine size pansuman yapma ve dren haznesini boşaltma konusunda gerekli bilgilendirme yapılacaktır.
• Anestezinin etkisi tam olarak geçtiğinde bir miktar ağrı hissedebilirsiniz, bu tarz ağrılar size reçete edilecek olan ağrı kesiciler sayesinde kontrol altına alınacaktır. Eğer çok şiddetli ya da sürekli tarzda bir ağrı şikayetiniz gelişirse Dr. Ersoy ile temasa geçmeniz önerilir.
• Meme büyüklüğünde ameliyat öncesine göre bir fark olduğunu göreceksiniz ancak ilk günlerde ciddi bir ödem ve şişlik de olacaktır. Çoğunlukla bu ödemin tam olarak ortadan kalkması birkaç haftayı hatta bazen birkaç ayı bile bulabilmektedir.
• Ameliyattan sonra memede kızarıklık ve şişliklerin olması çoğunlukla doğaldır. Ağrı, kızarıklık ve şişliklerinizin normal ve geçici bir durum olup olmadığını Dr. Ersoy ile temasa geçerek teyit ettirebilirsiniz.

İyileşme süreci
İyileşme döneminde Dr. Ersoy tarafından size aktarılacak tüm bakım direktiflerini eksiksiz olarak yerine getirmeniz büyük önem taşır. Bunların içerisinde korse kullanımı, reçete edildiği takdirde antibiyotik kullanımı ve güvenle gerçekleştirebileceğiniz aktivite tipleri ve düzeylerine ilişkin bilgiler yer alacaktır. Dr. Ersoy ayrıca sizi normal kabul edilecek bulgular ve olası bir komplikasyon gelişiminin göstergeleri hakkında da ayrıntılı olarak bilgilendirecektir. Farklı bireyler arasında iyileşme için gereken sürenin değişkenlikler gösterebileceği unutulmamalıdır.

Dikkat etmeniz gereken özellikli hususlar aşağıda belirli başlıklar altında toplanmıştır:
Drenler. Drenler çoğunlukla ertesi sabah çıkartılmakla birlikte getirisinin çok olması halinde birkaç gün bekleyip meme içerisinde biriken sıvının azaldığı görüldükten sonra çekilmektedir.
Kesi yerinin bakımı. Kesi hattınızı kuru tutmanız gerekir. Dr. Ersoy çoğunlukla ameliyat bitiminde dikiş hattının üzerine özel bir bant yapıştırmaktadır. Yaklaşık 2 hafta süresince dikişlerinize destek olması amacıyla yerinde kalacak olan bu bantları kontrolleriniz sırasında gerekli gördüğü takdirde Dr. Ersoy tazeleyebilir.
Dikişlerin alınması. Dr. Ersoy çoğunlukla eriyebilen dikiş materyallerini tercih ettiği için dikişlerin alınması gerekli değildir.
Ateşinizin takibi. İyileşme döneminizde aralıklı olarak ateşinizi ölçmeniz önerilir. Ateşinizin yükselmesi enfeksiyon gelişimi yönünde bir işaret olabilir.
Ağrı ve hassasiyet. İlk birkaç gün hassasiyet, sertlik ve ağrı duyabilir ve bu dönem içerisinde çok fazla hareket etmek istemeyebilirsiniz. Bu dönem elbette geçecektir. Dr. Ersoy’un size aktardığı şekilde ilaçlarınızı düzenli olarak kullanmaya ve uyarılarının dışına çıkmamaya özen gösteriniz.
Şişlik. Diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi meme küçültme ameliyatında da şişlik gelişimi söz konusu olabilir. Bazen 3-4 ay süresince bu şişlik devam etse de çoğunlukla bu şişlik çok hafif şiddette olup sadece sizin tarafınızdan farkedilebilecek boyutlarda olacaktır. Elbette memeleriniz ameliyat öncesine göre daha ufak ve daha yüksek bir pozisyonda konumlanmış olacaktır, dolayısıyla bu şişlikleri siz de çok fazla farketmeyebilirsiniz. Uzun dönem geçmeyen şişliklerin tedavisinde sıvı tüketiminizi (mümkünse su) arttırmak, sodyum alımınızı normal ya da düşük düzeye çekmek ve hafif yürüyüş tarzında aktif hareketlerde bulunmak etkili olmaktadır.
Morarma. Her zaman olmasa da ameliyat sonrasında morluklar gelişebilir. Bu durum hastanın yapısal özelliklerine, kullanılan cerrahi tekniğe ve ameliyat esnasında uygulanan adrenalinin etkinliğine bağlı olarak değişir. İyileşme döneminde karşılaşılabilen diğer yan etkilerin içerisinde meme ucunda uyuşukluk veya uyarılabilirlik artışı, kesi yerlerinin etrafında kaşıntı hissi ve meme dokusunda sertlik ve dolgunluk artışı sayılabilir. Bu yan etkilerin ilk 1-2 hafta içerisinde hafiflemesi beklenir; bazı olgularda tam olarak düzelmeleri ameliyattan üç ay sonrasına kadar sarkabilir.
Uyku. Sırtınızın ve başınızın arkasına en az iki ya da üç tane kabarık yastık koyarak gövdeniz yukarıda olacak şekilde uyumanız çok önemlidir. Bu sayede tedavi edilen alandaki basıncın azalması ve böylece şişlik ve ağrıların hafiflemesi kolaylaşır. Birçok hasta gece uyurken yana dönerek yatmayı engellemek için bir yastığı da dizlerinin altına yerleştirmekte ve vücut yanlarına koydukları ek yastıklarla adeta bir ‘iyileşme yuvası’ kurmaktadırlar.
Yıkanma. Drenleriniz çıkartıldıktan 2 gün sonra banyo yapmanıza müsaade edilecektir. İlk günlerde kollarınızı yukarıya kaldırırken zorlanabileceğiniz için başınızı yıkamakta zorluk yaşayabilirsiniz.
Aktivite. Siz henüz kendinizi hazır hissetmiyor bile olsanız, Dr. Ersoy pıhtı ve ödem oluşumunu önlemek için sizden en kısa zamanda ayağa kalkıp dolaşmanızı isteyecektir. En azından 3-4 hafta süresince egzersiz yapmamanız ve yorucu aktivitelerden uzak durmanız gereklidir. Dr. Ersoy sizi hazır gördüğünü belirtmediği müddetçe 2-3 kg’dan ağır eşyaları taşımamanız ve kollarınızı başınızın üzerine kaldırmamanız önerilir. İyileşme döneminde aceleci davranmayınız, böylece en ideal iyileşme koşullarına sahip olabileceksiniz. İyileşme hızınıza da bağlı olarak ilk 6-10 hafta içerisinde tüm hareket kabiliyetleriniz normale dönecektir. Altı ay içerisinde, ameliyattan önce yapmak isteyip de memelerinizin büyüklüğü nedeniyle yapamadığınız herşeyi yapabilir hale geleceksiniz.

Ciddi miktarlarda kilo almadığınız ya da vermediğiniz takdirde ve gebelik yaşamadığınız müddetçe memelerinizin büyüklüğünde belirgin bir değişiklik olmayacaktır. Ancak gerek yer çekiminin etkisi gerekse yaşlanmaya bağlı olarak ilerleyen yıllar içerisinde meme dokusunda sarkmanın yaşanması kaçınılmazdır.

Estetik plastik cerrahınızla olan ilişkinizi sürekli taze tutun
Gerek güvenliğiniz gerekse en güzel ve sağlıklı sonucun elde edilebilmesi açısından, önceden belirlenmiş zamanlarda veya ameliyat sonucunuzda herhangi bir değişiklik farkettiğiniz takdirde Dr. Ersoy’un ofisine kontrol ve takip amacıyla uğramanız büyük önem taşır. Herhangi bir sorunuz ya da endişeniz olduğunda Dr Ersoy ile temasa geçmekten çekinmeyiniz.

Meme küçültme ameliyatının maliyeti doktordan doktora ve bulunduğunuz coğrafi bölgeye bağlı olarak büyük değişkenlikler gösterir.

Meme küçültme ameliyatının tıbbi gerekliliğine ilişkin değerlendirme neticesinde sağlık güvenceniz tarafından bu ameliyatın karşılanması olasılık dahilindedir. Dr. Ersoy size gerekli evrakların doldurulmasına yardımcı olacaktır. Her özel sigorta şirketinin kendisine has bazı özel kriterleri varsa da tüm şirketler boy, kilo, vücut yüzey alanı ve vücut kitle endeksinden (VKİ) oluşan temel bir ölçütü baz alarak meme küçültme ameliyatına yönelik değerlendirmeyi yapmaktadır.

Dr. Ersoy, seçiminizi yaparken sadece ameliyat ücretini değil, kalite, eğitim ve deneyimi de baz alarak hareket etmenizi önermektedir.

Memnuniyet yüzdesinin oldukça yüksek seyrettiği meme küçültme ameliyatına bağlı ciddi komplikasyonlara neyse ki çok nadir olarak rastlanılmaktadır. Estetik meme küçültme ameliyatı ile bağlantılı size özel riskler hakkında, Dr. Ersoy ile olan görüşmeniz sırasında daha ayrıntılı bilgilendirme yapılacaktır.

Her cerrahi müdahale düşük de olsa belirli bir oranda risk taşır. Hemen hemen her türlü ameliyat esnasında karşılaşılabilen potansiyel komplikasyonların içerisinde şunlar sayılabilir:
• anesteziye bağlı yan etkiler
• hematom ya da seroma (cilt altında toplanan ve boşaltılması gerekli görülebilen kan ya da sıvı birikimi)
• enfeksiyon ve kanama
• deride duyu değişiklikleri
• yara izi oluşumu
• alerjik reaksiyonlar
• daha derin yerleşimli dokuların hasarlanması
• tatmin edici bulunmayan ve ek girişim gerektirebilen ameliyat sonucu
• bacaklarda veya akciğerde kan pıhtısı oluşumu

Gerek meme küçültme ameliyatı öncesi gerekse ameliyat sonrası dönemde, plastik cerrahi yeterlik belgesine sahip Dr. Burak Ersoy’un önerilerine ve talimatlarına uyarak belirli bazı risklerin en alt düzeye indirilmesine siz de yardımcı olabilirsiniz.

null

Doç. Dr. Burak Ersoy Hakkında

null

Aklınıza takılan tüm sorularınız için…

Adınız (*)

E-Posta Adresiniz (*)

Telefon Numaranız

Mesajınız (*)