null

Follow by Email
Facebook
LinkedIn
Instagram
Google+
http://www.burakersoy.com/?page_id=10284
RSS
PINTEREST

Estetik Meme Büyütme Ameliyatı

Augmentasyon mamoplasti, meme büyütme estetiği ya da meme implantı uygulaması olarak da adlandırılır

Estetik meme büyütme ameliyatı, silikon jel içeren implantlar, serum içeren implantlar ve bazı durumlarda yağ transferi ile meme boyutlarının düzeltilmesine ya da büyütülmesine dayanan bir işlemdir. En popüler ve dolayısıyla en sık uygulanan estetik cerrahi ameliyatlarından bir tanesi olan augmentasyon mamoplasti, uzun yıllardan beri kadın vücudunda dengeli ve güzel bir dış görüntü elde etmek amacıyla başarıyla uygulanmaktadır.

Ne zaman meme büyütme ameliyatını düşünmeli ?
• eğer göğüs bölgenizin vücudunuzla daha orantılı ve cazibeli bir görünüme kavuşmasını istiyorsanız
• eğer kıyafetlerinizin üzerine daha güzel oturmasını arzu ediyorsanız
• eğer gebelik, kilo kaybı ya da yaşlanma sonucunda memelerinizin boyutlarında ve şeklinde bozulma yaşandıysa
• eğer bir memeniz diğerinden daha ufaksa simetriyi tekrar sağlamak için

Ameliyatın Avantajları
• İdeal vücut görüntüsüne ulaşmak istendiğinde meme büyütme işlemi uzun vadeli bir çözüm sunar.
• Mayo ve elbiselerin içerisinde eskisinden daha iyi görüneceksiniz.
• Genç gözüken bir vücut yapısına kavuşacaksınız.

Ameliyatın (Olası) Dezavantajları
• Meme implantlarının aralıklarla takibi gerekebilir.
• İmplantların gelecekte değişimi gerekli olabilir.
• Her ameliyat gibi meme büyütme ameliyatı da cerrahi risklere sahiptir.

Estetik meme büyütme ameliyatı olmaya karar verirken göz önüne alınması gereken en önemli üç avantaj ve dezavantaj bunlardır. Ancak daha detaylı bir değerlendirme ve size özel bir çözüm arayışı için Dr. Ersoy’a danışmanız uygun olacaktır.

Meme büyütme ameliyatı için iyi bir aday olup olmadığınızı nasıl anlarsınız ?
Aşağıda, meme büyütme ameliyatını olmaya karar vermenize yol açabilecek sık karşılaşılan nedenler sıralanmıştır:
• memelerinizin vücudunuza oranla çok ufak olduklarını düşünüyorsanız
• mayo ya da göğüs bölgenizi saran kıyafetler giyerken çekingenlik yaşıyorsanız
• kalça bölgenize oturan kıyafetler göğüs bölgenize çok bol geliyorsa
• doğum yaptıktan sonra memeleriniz ufaldıysa ya da sıkılığını kaybettiyse
• kilo verme sonucunda memeleriniz küçüldüyse
• memelerinizden bir tanesi diğerinden hatırı sayılır ölçüde daha küçük ise

Eğer ciddi bir sağlık sorununuz yoksa, genel anlamda pozitif bir yaklaşıma ve gerçekçi beklentilere sahipseniz, bu ameliyat için çok büyük olasılıkla iyi bir aday olduğunuz söylenebilir.

Meme büyütme ameliyatı nasıl gerçekleştirilir ?
İmplant kullanılarak gerçekleştirilen meme büyütme ameliyatında, Dr. Ersoy tarafından bir kesi yapılıp meme dokusu zeminden ayrıştırılır, göğüs/meme alanında bir cep oluşturulur ve implant bu cebin içerisine yerleştirilir.

Meme büyütme ameliyatı için bir diğer seçenek de otolog yağ transferidir. Bu işlemde Dr. Ersoy tarafından hastanın kendi yağı yağ dokusundan zengin bir vücut bölgesinden (örneğin karın, uyluk ya da böğür) liposuction yöntemiyle alınır, özel bir işlemden geçirilir ve meme dokusu içerisine enjekte edilir. Bu işlem elde verilerin nispeten yeni olması nedeniyle henüz deneysel aşamada kabul edilmekte ancak gelecek için umut vadetmektedir.

Meme implantlarım nereye yerleştirilecek ?
Meme implantının nasıl ve nereye yerleştirileceği, Dr. Ersoy’un önerileri ve sizin anatomik yapısal özellikleriniz başta olmak üzere birçok etkene bağlı olarak belirlenmektedir. Bir implant şu boşluklardan birine yerleştirilebilir:
• meme dokusuyla göğüs duvarı arasında kalan pektoral kasın altına
• meme dokusunun altına, pektoral kasın üstüne

Dolayısıyla meme implantları pektoral kasın ya üzerine ya da altına yerleştirilmektedir. İmplantın pektoral kasın altına yerleştirilmesi, mamogram çekimi ve emzirme açısından daha güvenli olarak kabul edilmektedir. Dr. Ersoy bu konular hakkında size ayrıntılı olarak bilgi verecektir.

Hangi seçeneklere sahibim ?
Meme büyütme ameliyatı için çok sayıda seçenek mevcuttur. Tıbbi öykünüz, vücut ölçüleriniz ve estetik hedeflerinize de bağlı olarak aşağıdaki seçenekler arasından tercih yapmanız mümkün olacaktır:

Serum fizyolojik içeren meme implantları steril tuzlu suyla doldurulmuştur. Belirli sabit bir hacimde hazır olarak temin edilebildiği gibi implant boyutlarındaki ufak değişikliklere imkan tanıyacak şekilde ameliyat sırasında doldurulabilen tipleri de mevcuttur.

Silikon jel içeren meme implantları yumuşak kıvamlı elastik bir jel içerir ve çeşitli biçimlerde üretilir. Tüm silikon meme implantları önceden hazır bir hacimde üretilmiştir ve implantın yerleştirilebilmesi için biraz daha uzun bir kesiye gereksinim oluşturabilir.

Kohezif jel silikon implantlar ”ayıcık şeker (gummy bear)” ya da “sabit biçimli” implantlar olarak da bilinirler, içerisinde kohezif jel adı verilen ve silikonun çapraz bağlı moleküllerinden oluşan bir madde bulunur, bu nedenle klasik silikon implantlara kıyasla biraz daha kalın ve sert bir kıvama sahiptir. Ve böylece biçimini bozulmadan koruyabilir. Amerika’da FDA tarafından 2012 senesinda kullanımına onay verilen bu implantlar aslında 1992 yılından beri dünya üzerinde birçok ülkede kullanılmaya devam edilen bir meme implantı tipidir.

Otolog yağ transferi işleminde, uyluk, kalça ya da karın gibi yağ hücrelerinin bol olduğu bir vücut bölgesinden liposuction yöntemiyle alınan yağlar bir hazırlık ve arıtım işleminden geçirilerek elde edilen yağ hücreleri meme dokusu içerisine enjekte edilmektedir. Bu yöntem, implantla meme büyütme ameliyatına kıyasla çok daha nadir olarak uygulanmaktadır ve halen devam etmekte olan klinik araştırmalarda yağ transferinin etkinliği ve güvenilirliği araştırılmaktadır.

Dr. Ersoy eğer memelerinizde sarkma mevcutsa yukarıda sayılan meme büyütme seçeneklerinden herhangi biri ile meme dikleştirme ameliyatını kombine edebilir. Anatomik vücut yapınız, genel sağlık profiliniz ve kişisel tercihleriniz gözönüne alınarak siz ve Dr. Ersoy aşağıdakilere birlikte karar vereceksiniz:
• sizin için en uygun olan ameliyat tipi
• ideal meme büyüklüğünüz
• isteklerinizi en iyi şekilde karşılayacak implant tipi ve kesi yeri

Sizin için önerilecek meme büyütme boyutunu ve tipini belirleyecek olan etkenler şunlardır:
• tıbbi öykünüz
• meme büyüklüğüne ilişkin şahsi beklentileriniz
• mevcut vücut ölçüleriniz ve kilonuz
• mevcut meme dokunuz
• boyut ve kesi yeriyle ilişkili tercihleriniz

Dr. Ersoy ve ekibinin birincil hedefi, mümkün olan en güzel ve doğal görünümlü sonucu elde etmenize yardımcı olmak ve ameliyat deneyiminizi en rahat ve konforlu şekilde geçirmenizi sağlamaktır.

Meme büyütme ameliyatımın kesileri ve izleri nasıl olacak ?
Ameliyat kesisi için aşağıdaki dört bölgeden biri tercih edilir:
İnframammar: memenin alt kısmında, katlantının hemen üzerinden
Transaksiller: koltuk altı komşuluğunda, kolla göğüs bölgesinin birleşme noktasında
Periareolar: areolanın (meme ucunu çevreleyen koyu renkli alan) alt sınırından
Transumbilikal: göbek deliği içerisinden

Meme büyütme ameliyatı güvenli bir işlem midir ?
Meme implantı ameliyatı geçiren hastalar, her ne kadar bu meme implantları ömürlük olarak üretilmiş olsalar da değişim ihtiyacının söz konusu olabileceğini unutmamalıdır. Meme implant cerrahisi sonrasında Dr. Ersoy tarafından düzenli aralıklarla takip altında tutulmanız önerilir. Geçmişte silikon jel içeren meme implantlarıyla ilgili çeşitli çekinceler öne sürülmüş olsa da, ayrıntılı ve özenli bir şekilde gerçekleştirilen araştırmalar ve toplanan veriler ışığında, silikon jel içeren meme implantlarıyla bağ dokusu hastalığı, meme kanseri ya da üreme sistemi hastalıkları arasında bir bağlantı olmadığı kanıtlanmış ve FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi – Amerika Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir kuruluş) tarafından bu protezlerin kozmetik meme büyütme ameliyatlarında kullanımına onay verilmiştir.

Meme büyütme ameliyatı ve meme implantlarıyla ilişkili cerrahi teknikler her geçen gün daha da gelişmekte ve söz konusu ameliyatın emniyeti ve güvenilirliği artmaktadır. Bilinçli olarak bir karara varabilmeniz için Dr. Ersoy’dan sizi daha ayrıntılı olarak bilgilendirmesini isteyebilirsiniz.

Muayene Randevunuz
İlk görüşmeniz sırasında estetik beklentilerinizi Dr. Ersoy ile paylaşma fırsatı yakalayacaksınız. Dr. Ersoy sizi ‘meme büyütme ameliyatı adayı’ olarak değerlendirecek ve bu ameliyatın size neler kazandırabileceği hususunda sizi aydınlatacaktır.

Bu görüşmeye gelirken tüm tıbbi öykünüzü doktorunuzla paylaşmaya hazırlıklı olmalısınız. Özellikle şu konularda doktorunuza eksiksiz bilgi vermeniz beklenir:
• önceden geçirilmiş ameliyatlar
• eskiden geçirilmiş ve hali hazırda devam eden tıbbi rahatsızlıklarınız
• alerjiler ve hali hazırda kullanmakta olduğunuz ilaçlar
• daha önceden almış olduğunuz tıbbi tedaviler
• ailenizde meme kanseri öyküsü olup olmadığı
• yakın tarihli mamogram sonucunuz

Dr. Ersoy gerekli ölçüm, muayene ve fotoğraflama işlemlerini gerçekleştirerek tıbbi kayıtlarınızı oluşturacaktır. Özellikle şu hususların değerlendirilmesi gereklidir:
• memelerinizin mevcut büyüklüğü ve biçimi
• arzu ettiğiniz meme büyüklüğü ve biçimi
• meme dokunuzun kalite ve kantite bazında değerlendirilmesi
• cildinizin kalitesi
• meme ucu ve areolanızın mevcut konumu

Eğer memelerinizde sarkma da mevcutsa, meme büyütme işlemiyle birlikte meme dikleştirme ameliyatı da size önerilebilir.

Eğer ciddi düzeyde kilo vermeyi planlıyorsanız bu düşüncenizi mutlaka Dr. Ersoy ile paylaşmanız gereklidir. Dr. Ersoy sizden ameliyata girmeden önce kilonuzu sabit tutmanızı talep edebilir.

Eğer gelecekte hamilelik planlıyorsanız bu konuyu Dr. Ersoy ile görüşmeniz önerilir. Gebelik meme büyüklüğünde önceden kestirilemeyecek şekilde bir değişikliğe yol açabilir ve meme büyütme ameliyatında elde ettiğiniz uzun vadeli sonuçları olumsuz yönde etkileyebilir. Meme implantlarının hamileliği ya da emzirmeyi olumsuz yönde etkilediğine ilişkin herhangi bir kanıt bulunmamaktadır; bu konuya ilişkin tüm sorularınızı yapacağınız görüşme esnasında Dr. Ersoy’a yöneltebilirsiniz.

Tedavi planınız
Hedeflerinize, fiziksel özelliklerinize ve şahsi deneyimlerine bağlı olarak Dr. Ersoy sizinle şu hususlardaki önerilerini paylaşacaktır:
• ameliyatınıza genel bakış
• önceden kendinizi hazırlayabileceğiniz sonuçlar
• ameliyata ilişkin maddi unsurlar
• ameliyata dair riskler ve olası komplikasyonlar
• ameliyatın yapılacağı hastane ve uygulanacak olan anesteziye ilişkin seçenekler
• ameliyat için yapmanız gereken hazırlıklar
• ameliyattan sonra karşılaşabileceğiniz durumlar
• sizin durumunuza benzer olguların öncesi-sonrası fotoğraflarının sizinle paylaşılması ve varsa sorularınızın yanıtlanması

Ameliyat sürecinde sizin de aktif bir rol almanız önem taşır, bu nedenle ilk görüşmenizde özellikle aşağıdaki soruları sorarak cevaplarını almış olmanız yerinde olacaktır:
• Meme büyütme ameliyatı için iyi bir aday mıyım ?
• Aradığım sonuçlar mantıklı ve gerçekçi mi sizce?
• Geçireceğim bu ameliyata ilişkin bana gösterebileceğiniz öncesi-sonrası fotoğraflarınız mevcut mu ?
• Meme büyütme ameliyatıyla meme dikleştirme işlemini bir arada uygulamanız gerekiyor mu ?
• Benim durumumda meme implantlarını süt bezlerinin arkasına mı yoksa pektoral kasın arkasına mı yerleştirmeyi uygun görüyorsunuz ?
• Görünür yerde ameliyat izi kalacak mı ? Bu izler nerede olacak ?
• Benim için hangi implant tipini tavsiye ediyorsunuz ?
• Benim için hangi anesteziyi öneriyorsunuz ?
• Ameliyat masrafları ne kadar olacak ?
• En iyi sonucu elde edebilmem açısından benim de üzerime düşen görevler var mı ?
• Nasıl bir iyileşme dönemi geçireceğim ve normal aktivitelerime ne zaman tam olarak dönebilirim ?
• Hayatım boyunca kaç kez daha meme implantı nedeniyle ameliyat olmam gerekebilir ?
• İmplant konulduktan sonra göğüslerim zaman geçtikçe / hamilelikten sonra / emzirme sonrası nasıl görünecek ?
• Bu ameliyatın başlıca riskleri ve komplikasyonları nelerdir ?
• Komplikasyon gelişirse nasıl bir yol izlenecek ?
• Eğer ameliyatımda elde edilen kozmetik sonuç önceden kararlaştırdığımız hedeflerle örtüşmezse seçeneklerim nelerdir ?
• Eğer ilerde implantların çıkartılmasına karar verirsem gögüslerim nasıl görünecek ?

Estetik meme büyütme ameliyatına nasıl hazırlanmalıyım ?
Dr. Ersoy size ameliyat öncesi yapmanız gerekenlerle ilgili detaylı bilgi verecek, tüm sorularınızı cevaplandıracak, tıbbi öykünüzü ayrıntılı bir şekilde sorgulayacak ve ameliyata uygunluğunuzu belirlemek amacıyla muayenenizi gerçekleştirecektir.

Meme dokunuzda herhangi bir değişikliği tespit etmek ve takibe almak için Dr. Ersoy size şu önerilerde bulunabilir:
• ameliyat öncesi referans mamogram
• ameliyattan birkaç ay sonra yeni bir mamogram

Ameliyatınızdan önce Dr. Ersoy sizden şu taleplerde bulunabilir:
• Nikotin iyileşmeyi bozduğu ve yavaşlattığı için, ameliyattan en az 4 hafta önce sigarayı bırakın.
• Kanamayı arttıran aspirin ve çeşitli anti-enflamatuvar ilaçları ameliyat öncesi kullanmamaya dikkat ediniz.
• Hangi ameliyat tekniği uygulanacak olursa olsun, iyileşmenin sorunsuz bir şekilde sağlanabilmesi açısından ameliyat öncesi ve sonrası bol su tüketimi çok büyük öneme sahiptir.

Otolog yağ transferi yapılarak gerçekleştirilen meme büyütme ameliyatı için sizden ameliyat öncesi özel bir sütyen kullanmanız ve bu sayede meme cildi ve dokusunu genişleterek bu bölgeyi yağ enjeksiyonuna hazırlamanız istenebilir.

Estetik meme büyütme ameliyatı genellikle günübirlik olarak uygulanan bir işlemdir. Mutlaka ameliyat sonrası sizi eve götürecek ve ilk gece yanınızda kalacak bir refakatçinizin olması önerilir.

Meme büyütme ameliyatının yapılacağı gün kendimi nelere hazırlamalıyım ?
Meme büyütme ameliyatınız mutlaka tam teşekküllü bir hastanede gerçekleştirilecektir. Genellikle meme büyütme ameliyatı ortalama 1-3 saat sürmektedir.
• Cerrahi müdahale sırasında rahatınızı sağlamak amacıyla size çeşitli ilaçlar verilecektir.
• Genellikle augmentasyon mamoplasti ameliyatı esnasında genel anestezi uygulanır, ancak bazı durumlarda lokal anestezi ya da intravenöz sedasyon uygulamaları da uygun görülebilir.
• Ameliyat sırasında sağlığınız ve güvenliğiniz açısından kalbinizi, kan basıncınızı, nabzınızı ve kanınız içerisinde dolaşan oksijen miktarını ölçen çeşitli monitörler kullanılacaktır.
• Dr. Ersoy ameliyatınızdan önce sizinle ana hatlarını paylaştığı cerrahi plana uygun olarak hareket edecektir.
• Ameliyatınız bittikten sonra, takibinize derlenme alanında devam edilecektir.

Meme implantları
Meme implantının uygun şekilde yerleştirilmesini takiben ameliyat kesileri dikilerek kapatılacaktır. İyileşmeye yardımcı olması ve destek oluşturması amacıyla göğüs bölgesi özel sargı bandajla ya da baskılı cerrahi sütyenle sarılır. Bazen ameliyattan sonra kısa süreliğine dren de kullanılabilir.

Yağ transferi
Otolog yağ transferiyle meme büyütme ameliyatında liposuction ve yağ enjeksiyonu olmak üzere iki ayrı prosedürün uygulanması gerekir. Liposuction tekniği sayesinde Dr. Ersoy belirli bir vücut bölgesinden kanül yardımıyla yağ hücrelerini alır, belirli bir işlemden geçirdikten sonra bu defa aynı yağ hücrelerini meme içerisine enjekte eder. Takiben liposuction için açılan kesiler dikilir, liposuction uygulanan alanları ve göğsünüzü saracak şekilde baskılı korseler giydirilir. Ameliyat sonrasında sizin talep etmeniz ve Dr. Ersoy’un da uygun görmesi durumunda, kısa bir gözlemleme dönemini takiben aynı gün içerisinde eve gitmeniz mümkündür.

Dr. Ersoy tarafından size, işinize ve normal aktivitelerinize dönmek için ne kadar süre beklemeniz gerektiği anlatılacak, ameliyatı takiben sizinle ve bakıcınızla ameliyat sonrası bakımla ilgili direktifler ayrıntılı olarak paylaşılacaktır.

Meme büyütme ameliyatından hemen sonra
Augmentasyon mamoplasti ameliyatından sonra üzerinizde, destekleyici bir sütyen veya korse de içeren özel bir cerrahi pansuman olacaktır.

Meme büyütme ameliyatı meme dokusunun gerilmesine neden olur ve ağrıya yol açabilir, özellikle de implantlar eğer göğüs kasının altına yerleştirilirse. Tipik olarak ağrı ameliyattan sonraki ilk 48 saat daha yoğun olarak hissedilir. Ağrı tipik olarak günden güne azalır ve çeşitli ağrı kesicilerle etkin bir şekilde geçirilebilir.

Göğüslerinizde sertlik ve dokunmaya karşı hassasiyet, cildinizde ısı artışı ve kaşıntı hissedebilirsiniz. Kollarınızı yukarı kaldırırken de zorluk yaşayabilirsiniz. Başlangıçta bir miktar renk değişikliği ve ödem gelişebilir ancak bu bulgular çoğunlukla hızla kaybolur. Geriye kalan şişlikler de genellikle bir ay içerisinde tamamen düzelir.

Anestezinin etkisi tam olarak geçtiğinde biraz ağrı duyabilirsiniz. Eğer ağrı çok şiddetliyse ya da uzun süre devamlılık gösterirse Dr. Ersoy ile iletişime geçmeniz önerilir. Yine ameliyattan sonra hafif bir kızarıklık ve şişlik gelişebilir. Ağrı, kızarıklık ve şişliğin normal olarak beklenen bir sonuç olup olmadığı konusunda Dr. Ersoy’la iletişime geçerek bilgi sahibi olabilir.

İyileşme süreci
Estetik meme büyütme ameliyatından hemen sonra kimseden yardım almadan tek başınıza yürüyebiliyor olmanız beklenir. Bacaklarınızda kan pıhtısı oluşma riskini azaltmak amacıyla birkaç saatte bir kez bir iki dakika yürüyüş yapmanız çok önem taşır.

İyileşme döneminde Dr. Ersoy tarafından size aktarılacak tüm bakım direktiflerini eksiksiz olarak yerine getirmeniz büyük önem taşır. Bunların içerisinde korse kullanımı, reçete edildiği takdirde antibiyotik kullanımı ve güvenle gerçekleştirebileceğiniz aktivite tipleri ve düzeylerine ilişkin bilgiler yer alacaktır. Dr. Ersoy ayrıca sizi normal kabul edilecek bulgular ve olası bir komplikasyon gelişiminin göstergeleri hakkında da ayrıntılı olarak bilgilendirecektir. Farklı bireyler arasında iyileşme için gereken sürenin değişkenlikler gösterebileceği unutulmamalıdır.

İlk hafta
• İlk 2-5 gün süresince göğüs bölgenizde sertlik ve hassasiyet hissedebilirsiniz.
• Birkaç gün içerisinde tüm pansumanlar çıkartılır. Size destekleyici nitelikte bir sporcu sütyeni kullanmanız önerilebilir.
• Ameliyattan 2 gün sonra duş almaya başlayabilirsiniz.
• Ameliyatınızda eriyebilir dikişler kullanılacağı için daha sonradan dikişlerin alınmasına gerek olmayacaktır.
• İşinizin yoruculuğuna bağlı olarak süre değişmekle birlikte, ameliyatınızdan sonraki ilk hafta içerisinde işe geri dönmeniz mümkündür.
• Ağrı oluşturacak şiddette ağır yük kaldırma, çekme ya da itme hareketlerinden kaçınmanız, yorucu aktiviteleri ve size rahatsızlık veren üst gövdeyi döndürme hareketlerini sınırlandırmanız önerilir.

İkinci – altıncı haftalar arası
Ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta boyunca aşırı fiziksel aktivite göstermemeniz gerekir. Sonrasında da en az bir ay süresince göğüslerinize karşı mümkün olduğunca hassas davranmanız önerilir.

Geç dönem
Dr. Ersoy yaş grubunuz için önerilen aralıklarla rutin mamogram kontrollerinizi aksatmamanızı önermektedir. Meme büyütme ameliyatını takiben kendi kendine meme muayenesi yapmaya devam etmeniz gerekir.

Normal koşullar altında, meme büyütme ameliyatında elde edilen sonuçlar uzun sürelidir. Ancak herhangi bir şekilde implant yırtılması gerçekleşirse meme implantlarının değişmesinin gerekli olduğu bilinmelidir. Dr. Ersoy tarafından aralıklarla gerçekleştirilecek olan rutin takiplerin aksatılmaması önerilir. Yağ grefti transfer edilen durumlarda beklentiler biraz daha farklıdır ve zamanla kısmi hacim kaybı beklenir.

Memelerinizde değişikliğe şu durumlar yol açabilir:
• doğum
• yaşlanma
• kilo alımı ya da kaybı
• hormonal faktörler
• yerçekimi

Ameliyatın üzerinden birkaç yıl geçtikten sonra eğer memelerinizin görüntüsüyle ilişkili memnuniyetinizde bir azalma yaşanırsa, implantların değişimi için bir meme revizyonu ameliyatı ya da daha gençleştirici bir biçim ve görünüme kavuşmak için meme dikleştirme ameliyatını olmayı düşünebilirsiniz.

Estetik plastik cerrahınızla olan ilişkinizi sürekli taze tutun
Gerek güvenliğiniz gerekse en güzel ve sağlıklı sonucun elde edilebilmesi açısından, önceden belirlenmiş zamanlarda veya ameliyat sonucunuzda herhangi bir değişiklik farkettiğiniz takdirde Dr. Ersoy’un ofisine kontrol ve takip amacıyla uğramanız büyük önem taşır. Herhangi bir sorunuz ya da endişeniz olduğunda Dr Ersoy ile temasa geçmekten çekinmeyiniz.

Meme büyütme ameliyatının maliyeti doktordan doktora ve bulunduğunuz coğrafi bölgeye bağlı olarak büyük değişkenlikler gösterir. Kozmetik nedenlerle yapılan meme büyütme ameliyatı acil ya da zorunlu bir cerrahi işlem olmadığı için, sigorta tarafından bu harcamalar karşılanmamaktadır.

Dr. Ersoy, seçiminizi yaparken sadece ameliyat ücretini değil, kalite, eğitim ve deneyimi de baz alarak hareket etmenizi önermektedir.

Neyse ki meme büyütme ameliyatına bağlı ciddi komplikasyonlara çok nadir olarak rastlanılmaktadır. Estetik meme büyütme ameliyatı ile bağlantılı size özel riskler hakkında, Dr. Ersoy ile olan görüşmeniz sırasında daha ayrıntılı bilgilendirme yapılacaktır.

Her cerrahi müdahale düşük de olsa belirli bir oranda risk taşır. Hemen hemen her türlü ameliyat esnasında karşılaşılabilen potansiyel komplikasyonların içerisinde şunlar sayılabilir:
• anesteziye bağlı yan etkiler
• hematom ya da seroma (cilt altında toplanan ve boşaltılması gerekli görülebilen kan ya da sıvı birikimi)
• enfeksiyon ve kanama
• deride duyu değişiklikleri
• yara izi oluşumu
• alerjik reaksiyonlar
• daha derin yerleşimli dokuların hasarlanması
• tatmin edici bulunmayan ve ek girişim gerektirebilen ameliyat sonucu

Her cerrahi girişim biraz risk taşır. Meme büyüme ameliyatında ara sıra ufak komplikasyonlar gelişebilirse de asıl sonucu etkilemez. Majör meme büyütme komplikasyonlarına çok nadir olarak rastlanılır.

Meme büyütme ameliyatına spesifik olan diğer riskler aşağıda sıralanmıştır:
• enfeksiyon
• kapsül kontraktürü
• implant yırtılması
• mamografide meme kanserinin tanısını geciktirebilen gölgelenmeler

Meme kanseri tanısı
Eğer düzenli mamografi incelemesi yaptırmanız gereken bir yaştaysanız, implant ile büyütme uygulanmış memede mamografi çekiminde deneyimli bir radyoloji teknisyenine başvurmanız önem taşır. Bazı durumlarda Dr. Ersoy size ultrason ya da manyetik rezonans görüntülemesi (MRI) gibi daha farklı inceleme yöntemlerini de tavsiye edebilir.

Gerek meme büyütme ameliyatı öncesi gerekse ameliyat sonrası dönemde, plastik cerrahi yeterlik belgesine sahip Dr. Burak Ersoy’un önerilerine ve talimatlarına uyarak belirli bazı risklerin en alt düzeye indirilmesine siz de yardımcı olabilirsiniz.

null

Doç. Dr. Burak Ersoy Hakkında

null

Aklınıza takılan tüm sorularınız için…

Adınız (*)

E-Posta Adresiniz (*)

Telefon Numaranız

Mesajınız (*)