null

Follow by Email
Facebook
LinkedIn
Instagram
Google+
http://www.burakersoy.com/?page_id=10288
RSS
PINTEREST

Botoks

Botulinum toksini (Tip A) olarak da adlandırılır

Botoks, kas liflerinin kasılmasına yol açan sinir uyarılarını bloke eden ve kozmetik amaçlarla sık olarak uygulanan bir enjeksiyon tedavisidir. Bu etki sayesinde yüz bölgesinde tekrarlayıcı hareketlere bağlı olarak gelişen çizgilenmeler ve kırışıklıklar (en sık kaşların arasında, göz çevresinde kaz ayakları olarak adlandırılan alanda ve alında) gevşeyerek düzleşir. Botoks tedavisi ayrıca yüzde asimetrinin düzeltilmesinde, boyundaki gergin bantların gevşetilmesinde ve ayrıca terlemenin azaltılması, migren tipi baş ağrılarının tedavisi ve kas spastisitesinin giderilmesi gibi tıbbi sebeplerle de sık olarak uygulanmaktadır.

Ne zaman botoks tedavisini düşünmeli ?
• eğer gözlerinizin arasındaki derin çizgilenmeler yorgun, kızgın ya da üzgün görünmenize yol açıyorsa
• eğer yüz mimikleriniz alnınızda ve göz çevrelerinde kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden oluyorsa
• eğer yüzünüzde ya da kaşlarınız arasında bir asimetri mevcutsa ve kaslarda gevşeme sağlanarak bu asimetrinin düzeltilmesi mümkünse
• eğer migren tipinde baş ağrısı ataklarına sahipseniz ve botoks uygulaması sayesinde ağrılarınız hafifliyorsa

Uygulamanın Avantajları
• enjeksiyonlar nispeten ağrısız ve risksiz olup çok kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır
• öfkeli ifadenizden kurtulup daha cana yakın görünmenize yardımcı olabilir
• hafif değişiklikler oluşturarak yenilenmiş ya da iyice dinlenmiş bir dış görünüşe kavuşmanızı sağlar

Uygulamanın (Olası) Dezavantajları
• enjeksiyonların etkisi sadece 3-6 ay boyunca devam edecektir
• hatalı olarak enjekte edilmesi durumunda göz kapağı düşüklüğü ya da asimetrik görünüm gelişebilir
• eğer hassas bir bölgeye enjekte edilirse morluk oluşabilir

Botoks enjeksiyonu yaptırmaya karar verirken göz önüne alınması gereken en önemli üç avantaj ve dezavantaj bunlardır. Ancak daha detaylı bir değerlendirme ve size özel bir çözüm arayışı için Dr. Ersoy’a danışmanız uygun olacaktır.

Botoks uygulaması için iyi bir aday olup olmadığınızı nasıl anlarsınız ?
Sık gerçekleştirdiğiniz mimik hareketleri neticesinde yüzünüzde çizgilenmeler ve kırışıklıklar gelişiyorsa kozmetik nedenlerle botulinum toksini enjeksiyonu yaptırmayı düşünebilirsiniz. Genetik faktörlere de bağlı olarak yüzünüzdeki kırışıklıklar en erken yirmili yaşların sonlarında, en geç kırklı yaşlarında başlarında ortaya çıkabilir. Eğer bu tarz kırışıklıklara yatkın bir yüzünüz varsa ve kullanmakta olduğunuz mimik hareketleri ilerde kırışmalara yol açacaksa Dr. Ersoy botoks uygulamasını size kırışıklık gelişiminden korunmanız için de önerebilir.

Burun kenarından ağzın köşelerine doğru uzanan nazolabiyal katlantılarda olduğu gibi yumuşak dokulardaki zayıflık ve sarkma sonucunda yüzde ortaya çıkan bazı özel kırışıklıkların ve çizgilerin en ideal tedavisi genellikle dolgular, yağ grefti uygulamaları ve yüz gençleştirme ameliyatları ile olmaktadır (yine de bazen bu kırışıklıkları yumuşatmak amacıyla botoks uygulanabilmektedir).

Eğer ciddi bir sağlık sorununuz yoksa, genel anlamda pozitif bir yaklaşıma ve gerçekçi beklentilere sahipseniz, bu ameliyat için çok büyük olasılıkla iyi bir aday olduğunuz söylenebilir.

Botoks uygulaması nasıl gerçekleştirilir ?
Botulinum toksin enjeksiyonları genellikle ilk muayenenin gerçekleştirildiği gün içerisinde yapılır. Saatler süren bir uygulama ya da günlerce devam eden bir iyileşme dönemi söz konusu değildir. Dr. Ersoy ile yaptığınız görüşme neticesinde uygun bir tedavi için ortak karar aldıktan sonra uygulamaya geçilecektir. Enjeksiyon yapılacak bölge dezenfekte edilir ve iğne batmasından kaynaklanacak ağrı hissini hafifletmek amacıyla yüzeyel anestezi etkisine sahip bir krem sürülür. Enjeksiyonda kullanılan iğne uçlarının çok kısa ve ince olması, iğne batmasından kaynaklanacak ağrı hissinin en hafif düzeyde tutulmasına yardımcı olur. Bireysel taleplerinize ve ihtiyaçlarınıza da bağlı olarak, arzulanan sonucun elde edilmesi amacıyla birden fazla sayıda enjeksiyona gerek duyulabilir. Uygulama sırasında hafif ağrı, kısa süreli şişlik, minimal düzeyde kızarıklık ve kanama görülebilir.

Nörotoksin enjekte edildikten sonra tam etkisinin ortaya çıkması birkaç gün sürer ve ilk uygulamadan 10-14 gün sonra kontrol ve rötuş ihtiyacının değerlendirilmesi amacıyla ikinci bir randevu oluşturulur.

Deneyimli bir plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanının ellerinde bu işlem oldukça basit gözükür ve uygulanan kişi açısından hemen hemen hiç ağrısız ve rahat geçer. Uygulamanın güvenli ve başarılı bir şekilde yapılabilmesi için doktorunuzun gerek yüz gerekse vücut kasları hakkında bilgi ve deneyim sahibi olması gerektiğini unutmayınız.

Hangi seçeneklere sahibim ?
Botoks, kozmetik kullanım için gerekli izinler alınarak piyasaya sürülen ilk nörotoksindir. Kozmetik amaçla daha sonradan piyasaya sürülen Disport vb. ürünler botoksla benzer özellik taşımalarına karşın dozaj, cilt altında yayılım göstermeye yatkınlığı, etkisinin ilk ortaya çıkış zamanı ve etki süresi gibi çeşitli özellikleriyle botulinum toksininden ayrılmaktadırlar.

Botulinum toksininin birçok farklı formülasyonu bulunmaktadır; bunlar içerisinden ‘Botulinum Toksini Tip A’ sadece kozmetik kullanıma uygun görülmektedir. Aşağıda botoks enjeksiyonu ile tedavi edilebilecek kozmetik ve tıbbi durumlar listelenmiştir:
• çizgilenmeler ve kırışıklıklar
• yüz asimetrisi
• kas spastisitesi
• göz kapağı kasılmaları (blefarospazm)
• hiperhridroz ya da terleme artışı
• kronik migren
• servikal distoni
• hareket bozuklukları
• şaşılık ve göz tembelliği

Muayene Randevunuz
Uygulama öncesinde Dr. Ersoy ile yapacağınız görüşme sırasında gerçekçi ve açık sözlü bir yaklaşım benimsemeniz, iyi bir sonucun elde edilmesi açısından büyük önem taşır. Sizi endişelendiren hususları ve genel anlamda hedeflerinizi Dr. Ersoy ile paylaşmanız, botoks uygulamasından fayda sağlayıp sağlamayacağınızın belirlenmesi açısından da önemlidir. Bu paylaşımlarınızı takiben Dr. Ersoy konuyla alakalı diğer tıbbi öykünüzü sorgulayacaktır. Kısa süre önce kullanmış olduğunuz ya da uzun süreden beri kullandığınız aspirin ve ibuprofen gibi NSAİİ’leri, antikoagülan ve kan sulandırıcı ilaçları Dr. Ersoy’a mutlaka bildirmeniz gereklidir.

Tedavi planınız
Tıbbi öykünüzün eksiksiz bir şekilde alınmasını takiben Dr. Ersoy sizi muayene edecek ve beklentilerinizi karşılayabilecek en uygun tedavi seçeneğini belirleyecektir. Dr. Ersoy sizi aşağıdaki konular hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirecektir:
• enjeksiyonların nasıl yapılacağı
• bu uygulama sonucunda gerçekçi bir beklentinin ne olabileceği
• dolgu, yağ grefti, cilt yenileme ve kimyasal soyma işlemi gibi alternatif tedavi seçeneklerinin avantajları ve dezavantajları
• botoksun olası komplikasyonları

Değerlendirme ve görüşme tamamlandıktan sonra sizden uygulama için onam alınacak, tedavi öncesi ve sonrası durumu belgelemek amacıyla fotoğraflarınız çekilecektir.

Tedavi sürecinde sizin de aktif bir rol almanız önem taşır, bu nedenle ilk görüşmenizde özellikle aşağıdaki soruları sorarak cevaplarını almış olmanız yerinde olacaktır:
– Botoks uygulaması için iyi bir aday mıyım ?
– Aradığım sonuçlar mantıklı ve gerçekçi mi sizce?
– Geçireceğim bu işleme ilişkin bana gösterebileceğiniz öncesi-sonrası fotoğraflarınız mevcut mu ?
– En iyi sonucu elde edebilmem açısından benim de üzerime düşen görevler var mı ?
– Nasıl bir iyileşme dönemi geçireceğim ve normal aktivitelerime ne zaman tam olarak dönebilirim ?
– Bu işlemin başlıca riskleri ve komplikasyonları nelerdir ?
– Komplikasyon gelişirse nasıl bir yol izlenecek ?
– Eğer uygulama sonucunda elde edilen kozmetik sonuç önceden kararlaştırdığımız hedeflerle örtüşmezse seçeneklerim nelerdir ?

Botoks uygulamasına nasıl hazırlanmalıyım ?
Her ne kadar botoks enjeksiyonu genellikle düşük risk taşıyan ve diğer ameliyatların öncesindeki yoğun tahlil ve hazırlıkları gerektirmeyen basit bir işlem olsa da, tüm tıbbi öykünüzü ve halihazırda kullanmakta olduğunuz ilaçlarınızı Dr. Ersoy’la mutlaka paylaşmanız önerilir. Hangi işlem uygulanacak olursa olsun, iyileşmenin sorunsuz bir şekilde sağlanabilmesi açısından bol su tüketimi çok büyük öneme sahiptir. Dr. Ersoy uygulamadan en az 6 hafta önce sigarayı bırakmış olmanızı sizden talep edebilir.

Dr. Ersoy’a mutlaka belirtmeniz gereken diğer hususlar:
• eğer daha önce size botoks enjeksiyonu uygulandıysa
• eğer aspirin, ibuprofen ya da benzeri bir NSAİİ, antikoagülan ya da kan sulandırıcı başka bir ilaç kullanıyorsanız
• eğer kas gevşetici, alerji ya da uyku ilacı kullanmaktaysanız

Bazı ilaçlar çeşitli komplikasyonların, kanamanın ya da morarma artışının yaşanmasına yol açabilir. Sorun yaşamamak açısından uygulamadan birkaç gün önce söz konusu ilaçları kullanmaya ara verip vermeyeceğinizi Dr. Ersoy’a danışmanız önerilir.

Enjeksiyon bittikten hemen sonra günlük aktivitelerinize geri dönebilirsiniz, ancak çok zorlayıcı ve kuvvet gerektiren aktivitelerden o gün için kaçınmanız önerilir. Enjeksiyon esnasında oluşan kızarıklık ve şişlikler genellikle hızla kaybolur. Eğer morluk gelişirse tamamen kaybolması genellikle bir ya da iki haftayı bulmaktadır. En iyi sonuçların alınması açısından işinize yarayabilecek bazı öneriler aşağıda sıralanmıştır:
• Botoks uygulaması gerçekleştirildikten sonra, o gün için enjeksiyon yapılan yerlere dokunmaktan ya da masaj yapar tarzda ovalamaktan kaçınınız; bu tür hareketler enjekte edilen botoks ilacının istenmeyen alanlara doğru yayılım göstermesine sebep olabilir.
• Enjeksiyondan hemen sonra uzanarak yatmanız ya da öne eğilmeniz komplikasyon gelişimine yol açabilir.
• Günün geri kalan kısmında çok şiddetli ve zorlayıcı aktivitelerden uzak durmanız önerilir.

Yaşınıza, cildinizin yapısına ve alışkanlıklarınıza da bağlı olarak botoks enjeksiyonunun kalıcılığı 3-6 ay arasında sürmektedir.

Estetik plastik cerrahınızla olan bağlantınızı koparmayın
Enjeksiyondan 2 hafta sonrası için belirlenecek olan kontrol randevunuz sırasında Dr. Ersoy tarafından rötuş ve ek tedavi gereksinimi açısından tekrar değerlendirme yapılacaktır. Elbette herhangi bir sorunuzun ya da endişenizin olması durumunda randevu tarihininizi daha öne alabilirsiniz. Botoks enjeksiyonunun etkisi kalıcı olmadığı için doktorunuzla olan bağlantınızı korumanız ve yeni enjeksiyon tarihlerini doktorunuzla birlikte önceden kararlaştırmanız önerilir.

Botulinum toksini enjeksiyonlarının ücreti, tedavi uygulanacak olan alanların sayısı ve yerleşimi gibi çeşitli faktörlere de bağlı olarak büyük değişkenlik gösterir. Toplam ücret, kullanılacak olan ilaç miktarına ya da yüzde uygulanacak olan alan sayısına göre belirlenebilir. Örneğin koltuk altı gibi büyük bir vücut bölgesinin tedavisinde yüz bölgesine kıyasla çok daha fazla miktarda ilacın kullanılması gerekmektedir. Dr. Ersoy sizi ilk uygulama ve rötuş işlemine ait ücretlendirme hakkında daha ayrıntılı olarak bilgilendirecektir.

Kozmetik nedenlerle yapılan botoks uygulamaları acil ya da zorunlu bir tedavi işlemi olmadığı için, sigorta tarafından bu harcamalar karşılanmamaktadır. Ancak eğer terlemenin azaltılması, migren tipi baş ağrılarının hafifletilmesi ya da kas spastisitesinin tedavisi amacıyla size botoks enjeksiyonu reçete edilirse sağlık güvencenizden faydalanmanız söz konusu olabilmektedir. Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için Dr. Ersoy ile iletişime geçmeniz önerilir.

Dr. Ersoy, seçiminizi yaparken sadece işlem ücretlerini değil, kalite, eğitim ve deneyimi de baz alarak hareket etmenizi önermektedir.

Her uygulama kendine has bazı riskler taşıyabilir, ancak deneyimli bir plastik cerrahın ellerinde botoks enjeksiyonlarının riski son derece düşüktür. En sık karşılaşılan yan etkiler şu şekilde sıralanmaktadır:
• kaslarda geçici güç kaybı
• enjeksiyon bölgelerinde kızarıklık, iritasyon ve şişlik
• çok nadir olarak hastada ağız kuruluğu, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı ve ateş ortaya çıkabilir

Eğer cilt döküntüsü ya da nefes darlığı gibi daha ciddi bir şikayetiniz ortaya çıkarsa lütfen zaman kaybetmeden Dr. Ersoy’la iletişime geçiniz.

Gerek botoks enjeksiyonu öncesi gerekse uygulama sonrası dönemde, plastik cerrahi yeterlik belgesine sahip Dr. Burak Ersoy’un önerilerine ve talimatlarına uyarak belirli bazı risklerin en alt düzeye indirilmesine siz de yardımcı olabilirsiniz.

null

Doç. Dr. Burak Ersoy Hakkında

null

Aklınıza takılan tüm sorularınız için…

Adınız (*)

E-Posta Adresiniz (*)

Telefon Numaranız

Mesajınız (*)